Nieudana próba oszustwa „na policjanta”

Niewiele brakowało, a 66-letni mieszkaniec Gostynina padłby ofiarą sprytnych oszustów. Przestępcy próbowali wyłudzić od niego pieniądze, podając się za funkcjonariuszy Policji. Prawdopodobnie, podczas próby oszustwa udało im się przekierować rozmowę telefoniczną i udawać połączenie z dyżurnym numeru alarmowego 112.
Niestety, pomysłowość oszustów gnębiących emerytów nie zna granic. Słynna metoda „na wnuczka” powoli odchodzi do lamusa. Złodzieje stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działania, aby okraść starsze osoby z oszczędności życia. Kolejny przypadek tego procederu miał miejsce wczoraj (wtorek, 12 lutego). – Na telefon stacjonarny 66-latka zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Sprawca, aby uśpić czujność seniora podał swój wymyślony stopień, imię i nazwisko a także numer identyfikacyjny. Pod legendą zasadzki na oszustów okradających rachunki bankowe, namówił seniora do wypłaty kilku tysięcy gotówki z własnego konta i polecił przelać na inny rachunek bankowy. Aby uwiarygodnić swoje działanie, polecił seniorowi podać swój numer telefonu kontaktowego i następnie zadzwonić na numer 112 celem potwierdzenia planowanej akcji – relacjonuje przebieg wydarzeń oficer prasowy gostynińskiej policji podkom. Dorota Słomkowska. – Tak też zrobił 66-latek, a w rozmowie potwierdzone zostały mu plany zasadzki na oszustów bankowych. Sprawcom prawdopodobnie udało się przekierować rozmowę telefoniczną na numer alarmowy. Cały czas kazali też 66-latkowi nie rozłączać się w trakcie pobierania gotówki z banku. Senior przekonany, że rozmawia z prawdziwymi policjantami dokonał wypłaty pieniędzy ze swojego konta bankowego. Jednak w chwili, gdy wyszedł z pobraną gotówką, postanowił jeszcze raz zweryfikować uzyskane informacje w gostynińskiej komendzie policji. Na miejscu usłyszał od dyżurnego policji, że mundurowi nie angażują do swoich akcji osób cywilnych, nie odbierają nigdy żadnych pieniędzy od nikogo, nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach. Na szczęście czujność seniora i zweryfikowanie telefonicznych poleceń w jednostce policji uchroniły 69-latka przed utratą oszczędności.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Weekend majowy z szachami klasycznymi

Klub Szachowy Hetman Płock i Płocka Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa (SDK) zapraszają wszystkich umiejących …