Najnowsze informacje

Manufaktura Czekolady przy ulicy Tumskiej. Już od jutra

Już jutro – w środę, 14 lutego – otwarta zostanie Manufaktura Czekolady Chocolate Story w Płocku przy ul. Tumskiej 12. – Przez cały dzień od 10.00 będziemy serwować gorącą czekoladę dla każdego za darmo, natomiast o 17.00 będą warsztaty czekoladowe dla par. Obowiązują na nie zapisy – informuje Paulina Gołębiowska z Manufaktury Czekolady.
Manufaktura Czekolady to jedyny w Polsce zakład, w którym czekolada jest produkowana ręcznie bezpośrednio z ziaren kakaowca. Cały proces produkcji ma miejsce pod jednym dachem. – Tylko tak możemy zagwarantować niespotykany, intensywny smak prawdziwej czekolady. W naszych tabliczkach nie używamy proszku kakaowego lub innych półproduktów – informuje Paulina Gołębiowska z Manufaktury Czekolady. – Będziemy organizować warsztaty czekoladowe dla grup zorganizowanych, indywidualnych oraz osób dorosłych. Przy ul Tumskiej będzie także czekoladziarnia, w której będzie można wypić prawdziwą czekoladę oraz skosztować naszych słodkości.
W tej chwili Manufaktura Czekolady Chocolate Story ma dwa własne lokale – w Warszawie oraz w Łodzi. Ten w Płocku będzie pierwszym franczyzowym. Firma działa od 2010 roku. – Nasza czekolada jest wyrabiana ręcznie w tradycyjny sposób, tak jak przed wiekami. To odróżnia nas od fabryk, w których na wielką skalę produkowane są tony przeciętnej czekolady. W naszej manufakturze wyrabiamy małe ilości czekolady, dzięki czemu każdej tabliczce możemy poświęcić wiele uwagi i troski. Jesteśmy jedyną manufakturą w Polsce, która z ziaren kakaowca w magiczny sposób tworzy prawdziwą czekoladę – dodaje Paulina Gołębiowska. – W naszej ofercie są zarówno warsztaty dla dzieci, jak i bardziej rozbudowane dla dorosłych. Można u nas zorganizować spotkania, urodziny, randki czy nawet wieczory panieńskie.
Na warsztaty dla par, które odbędą się 14 lutego, można zapisywać się wysyłając e-mail na adres plock.manufakturaczekolady@gmail.com bądź pod numerem telefonu 505-250-428.
Oto plan warsztatów:
1. Wspólne robienie masy pralinowej.
2.Projektowanie własnej tabliczki czekolady z 12 dodatkami.
3.Pokaz ręcznego temperowania czekolady na blacie granitowym.
4. Nauka temperowania czekolady na własnym blacie granitowym.
5. Ozdabianie czekolady wg własnego projektu.
6. Prezentacja na ekranie całego procesu powstawania czekolady – od plantacji do tabliczki.
7.Degustacja ziarna kakao.
8. Degustacja 3 rodzajów czekolad.
9. Lepienie pralin 10 sztuk każdy.
10. Oblewanie pralin zatemperowaną wcześniej czekoladą.
11. Ozdabianie pralin owocami, orzeszkami, ciasteczkami.
12. Pakowanie pralin.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Płocki raport drogowy 14 sierpnia

Informujemy, gdzie w dniu 14 sierpnia będą prowadzone naprawy na ulicach w Płocku. Zamknięte dla …

Akcja „Bezpieczny sierpień 2018”

Od 14 do 16 sierpnia policjanci z płockiej drogówki będą prowadzili działania w ramach akcji …