Mają bliżej do Budapesztu, ale przyjeżdżają do Płocka na Festiwal Zorzy Polarnej

Pochodzą z małej wsi na Podkarpaciu i są zafascynowani Skandynawią. Przyjeżdżają do Płocka, bo tu jest wyjątkowy Festiwal Zorzy Polarnej, który już kilka razy odwiedzili. Tym razem trójka młodych artystów wraz z opiekunem przyjechała by pokazać swoje, tworzone nieraz po dwa lata prace – linoryty mówiące o życiu, kulturze ludzi dalekiej Północy Saamów.
Wszystko zaczęło się cztery lata temu, kiedy organizatorzy płockiego Festiwalu Zorzy Polarnej zaprosili Jerzego Jankowskiego z jego uczniami do Płocka na podsumowanie konkursu. Spodobało się miasto i wyjątkowy Festiwal organizowany przez Polską Fundację Sportu i Kultury, Oddział w Płocku. Wydarzenie stanowi kontynuację wieloletnich działań edukacyjno – artystycznych dla dzieci i młodzieży, poświęconych Skandynawii, w tym zwłaszcza Laponii oraz Arktyce Wysokiej.
Wystawa jest częścią tegorocznej, siódmej edycji Festiwalu Zorzy Polarnej, imprezy opowiadającej o dalekiej północy. – Macie szansę zobaczyć najpiękniejsze linoryty w Polsce tworzone przez młodzież. Na wystawie wyjątkowej, bo tylko takie są u nas w Galerii. Wystawa pokazująca kulturę Saamów ludzi Północy, to okazja by zainteresować was tym co robią wasi rówieśnicy, ale także poznać mało znane przepiękne elementy kultury, tradycji i historii ludzi Północy – mówił na otwarciu wystawy Artur Kras, po. zastępcy dyrektora POKiS Płock.
Wszystkie ciekawostki dotyczące życia, strojów, historii Saamów można obejrzeć w Galerii Dzieci i Młodzieży (CH Mosty II piętro). Wystawa czynna jest do 22 marca.
rad

Zobacz kolejny artykuł

Wieczory Dobrej Myśli

Szkoły Katolickie w Płocku zapraszają na cykl spotkań „Wieczory Dobrej Myśli”. Pierwsze z nich odbędzie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.