VII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

Jedyne takie wydarzenie w Polsce i Europie, Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w tym roku ponownie zaskakuje publiczność w Płocku ilością, jakością i nieoczywistymi wyborami. Tegoroczna edycja przynosi wiele nowości. Wśród nich jest
inaugurujący Festiwal niemy film z 1920 roku „Dla Ciebie, Polsko” (reż. Antoni Bednarczyk), z muzyką na żywo w wykonaniu płockiego muzyka i kompozytora Krzysztofa Misiaka.
Festiwalowy eksperyment, który przygotowali organizatorzy na otwarcie tegorocznego spotkania, publiczność przyjęła z ogromnym aplauzem. – Nieme kino na naszym festiwalu zagościło po raz pierwszy. Temu filmowi warto przyjrzeć się z kilku powodów. Pierwszy to oczywiście rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Kolejny to powrót do czasów, kiedy rodziła się nie tylko polska państwowość, ale także polskie kino. W klimat filmu i tamtej rzeczywistości wprowadzi widzów krytyk i historyk kina Maciej Gil – mówiła podczas otwarcia Festiwalu Renata Nych, szefowa stowarzyszenia De Facto organizującego Festiwal.
Podczas płockiej projekcji film, którego akcja rozgrywa się na Wileńszczyźnie i w samym Wilnie, zyskał dźwięk. Klimat filmowej historii: melodramatu rozgrywającego się na tle wojennym, z wątkiem szpiegowskim, od strony muzycznej stworzył płocki gitarzysta Krzysztof Misiak. Jak mówiła Renata Nych, to wielki festiwalowy odważny eksperyment. – Pewnie bardziej oczywista byłaby orkiestra symfoniczna. Byłoby spokojnie i bezpiecznie. Dzięki Krzysztofowi Misiakowi pojawiają się różne dźwięki od efektów orkiestry symfonicznej po techno. Jest to z pewnością kontrowersyjne, ale jeśli wybierać, to myślę, że bliżej nam do kontrowersji niż do spokoju – mówiła Renata Nych.
Sam Krzysztof Misiak o propozycji „udźwiękowienia” filmu mówił, że spadła na niego jak grom z jasnego nieba. – Nie ukrywam, że mój romans z teatrem jest dość bogaty. Robiłem muzykę do spektakli, także do filmu, ale nie była ona synchronizowana tak jak w przypadku tego filmu. Uzupełnieniem tego, co możemy usłyszeć w filmie, jest grana żywo przeze mnie muzyka. Z uwagi na to, że muzycznie w filmie było bogato, postanowiłem nie naparzać na gitarze. Tworząc muzyczne tło chciałem zrealizować swoisty klimat, który mam nadzieję będzie oddawał atmosferę tego filmu – mówił Krzysztof Misiak.

Reklama
Tegoroczny festiwal otworzył prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Dzięki wsparciu miasta, ale przede wszystkim dzięki Renacie Nych i osób ze stowarzyszenia De Facto oraz publiczności festiwal trwa i rozwija się. Cieszę się, że w organizację festiwalu z roku na rok zaangażowanych jest coraz więcej osób z Płocka. A także dlatego, że każdego roku przyjeżdżają widzowie z całej Polski – mówił otwierając festiwal prezydent Nowakowski.
Festiwal to wydarzenie, które daje możliwość wspólnego obcowania ze sztuką filmową, muzyką, literaturą i teatrem. Dzięki temu wydarzeniu Płock jest od ośmiu lat niekwestionowaną kulturalną stolicą Polski dla osób niewidomych. Wydarzenie zostało dostrzeżone i docenione wieloma wyróżnieniami. Między innymi tytułem najlepszego wydarzenia kulturalnego Płocka w plebiscycie Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza”. Festiwal otrzymał także nominację do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krajowe wydarzenie filmowe. W roku 2015 prezydent Płocka Andrzej Nowakowski nagrodził wydarzenie najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez miasto-medalem Laude Probus. – To cenne wyróżnienia. Ale największą nagrodą jest dla nas nasza wyjątkowa publiczność i grono wiernych przyjaciół,wśród których są wielcy artyści między innymi: Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Małgorzata Szumowska, Kinga Dębska, Mateusz Kościukiewicz, Joanna Kulig. Naszymi wielkimi przyjaciółmi są także krytycy filmowi: Maciej Gil, Łukasz Maciejewski, Artur Zaborski, Anita Piotrowska. Także twórcy audiodeskrypcji. Ludzie, dzięki którym sztuka audiowizualna nie ma przed naszą publicznością tajemnic – mówiła Renata Nych dziękując za wsparcie i współpracę, także płockim partnerom, wśród których są Książnica Płocka, Nove Kino Płock, Muzeum Żydów Mazowieckich, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

rad.
fot. ze zbiorów stowarzyszenia De Facto

Zobacz kolejny artykuł

Szkolni ekolodzy odebrali nagrody

Kilkuset uczestników zmierzyło się z ekologicznymi zadaniami w ramach konkursów i olimpiad zorganizowanych przez zarząd …