Węgierski kurort sposobem na wypoczynek i zdrowie

Héviz jesienią
Kiedy urlop przestaje być warunkowany harmonogramem roku szkolnego naszych dzieci, możemy rozpatrywać te wypoczynkowe możliwości, kiedy nie jest już tak gorąco i nie musimy spotykać tłumów wczasowiczów, a i ceny zdecydowanie bardziej przystają do zawartości naszego portfela. Wartą rozpatrzenia opcją może być samochodowa wyprawa (najlepiej w kilka aut zaprzyjaźnionych osób) do jednego z krajów sąsiednich. My w tym roku we wrześniu kierowaliśmy się zapachem wybornego wina, zupy gulaszowej i ostrej papryki. Wybraliśmy zatem kraj naszych bratanków – Węgry.
Polacy, w tym wielu płocczan, których miałem przyjemność poznać, chętnie wybierają ten kraj. Udają się tam zazwyczaj latem i opalają się nad brzegami węgierskiego morza, czyli Balatonu: ci z małymi dziećmi w jego części południowej, na przykład w okolicach Siofok, gdzie daleko w głąb jeziora ma się bardzo płytką wodę, a ci ceniący turystyczno-kulinarne walory Madziarów – w części północnej; tam uwagę zwracają rzędy winorośli, z których produkuje się najbardziej w Europie znane z tej części Węgier wino Badcsony (polecam odmiany tegoż: Italian Riesling bądź Szurkebarat). Oczywiście mowa o winach białych. W tej części Węgier odnajdujemy także niewielką ilość wina czerwonego Pinot Noir. Jeżeli jesteśmy wierni karmazynowemu kolorowi Egri Bikaver, wybieramy oczywiście zupełnie inne części krajobrazu Węgier, przyciągające oczy w okolicach miasta Eger. Wreszcie: kto jest amatorem słodkich, aromatyzowanych rodzynkami Tokajów Aszu udaje się oczywiście na Pogórze Tokajskie. Wróćmy jednak do początku wątku: okazuje się, że w sumie niedalekie okolice samego Balatonu (sezon nad samym jeziorem kończy się około 25 sierpnia) mogą być atrakcyjne także we wrześniu czy październiku. My jako bazę wypadową wybraliśmy miasteczko Heviz, znane z 4-hektarowego naturalnego jeziora termalnego Gyogyto o głębokości dochodzącej do 38 metrów.

Zobacz kolejny artykuł

Nie omijaj Zagrzebia

Jedno z najładniejszych europejskich miast choć jest wielotysięczną metropolią, sprawia wrażenie kameralnego i przyjaznego. Główne …