Najnowsze informacje

Szlakiem Mazowieckiej Szwajcarii

Dzięki współdziałaniu organizacji pozarządowych z regionu płockiego i sierpeckiego, w przyszłym roku na terenie północnego Mazowsza powstanie blisko 600-kilometrowy szlak turystyczny. Przewidywany termin wytyczenia i oznakowania szlaku to połowa przyszłego roku, a uroczyste otwarcie planowane jest na wrzesień.
Szlak będzie przebiegał przez 20 gmin powiatów: sierpeckiego, płockiego, sochaczewskiego, płońskiego i nowodworskiego, począwszy od gminy Szczutowo na północy, aż do gminy Młodzieszyn na południu. To duże przedsięwzięcie będzie możliwe do zrealizowania dzięki środkom pozyskanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt zrealizują wspólnie trzy Lokalne Grupy Działania z Bielska, Wyszogrodu i Mochowa. W listopadzie organizacje podpisały w tym celu umowę partnerską. Projekt pod nazwą „Szlakiem Mazowieckiej Szwajcarii” mówi o wytyczeniu i oznakowaniu szlaku turystycznego, dzięki któremu turyści i mieszkańcy będą mogli zapoznać się z atrakcjami regionu. – Często się zdarza, że nawet mieszkając od lat w danej miejscowości nie zdajemy sobie sprawy z wartości historycznych i kulturowych miejsc i obiektów znajdujących się w pobliżu. Projekt zakłada wytyczenie blisko 600 km szlaku, oznakowanie prawie 200 obiektów na szlaku i w jego pobliżu, druk ponad 4500 przewodników wraz z mapą oraz aktywną turystykę skierowaną do wszystkich zainteresowanych – wyjaśnia Rafał Słowiński, koordynator projektu i członek zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Płockiej.
Dlaczego pomysłodawcom projektu Mazowsze kojarzy się ze Szwajcarią? Przedstawiciele Lokalnych Grup Działania tłumaczą, że nazwa „Szlakiem Mazowieckiej Szwajcarii” nawiązuje do urokliwych mazowieckich zakątków, porównywanych do niezapomnianych krajobrazów zielonej Szwajcarii. Patrząc na plany turystycznej inwestycji, trzeba przyznać, że długość szlaku i ogrom zlokalizowanych przy nim atrakcji stanowić będzie nie lada wyzwanie nawet dla zaprawionego turysty.
Uroczyste podpisanie umowy nastąpiło w Bielsku, w siedzibie Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Płockiej. Z ramienia LGD „Razem dla Rozwoju” z siedzibą w Wyszogrodzie umowę parafowali: skarbnik Monika Maron-Kozicińska oraz członek zarządu Michał Stefaniak. LGD „Sierpeckie Partnerstwo” z siedzibą w Mochowie reprezentowali: wójt gminy Mochowo i jednocześnie prezes LGD Jadwiga Przedpełska oraz skarbnik Jakub Smólczyński. Natomiast w imieniu LGD Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej umowę parafowali prezes Maciej Jabłoński i wiceprezes Honorata Nagórka.    (mś)

Zobacz kolejny artykuł

Kto mieszka w słoweńskiej szopce

Jeszcze 30 lat temu w jugosławiańskich kalendarzach nie było Bożego Narodzenia. Dzień wolny zniknął w …

W Warszawie na targach turystycznych

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie po raz 25. odbyło się jedno z najważniejszych …