Spacer śladami historii miasta

Warto wybrać się na kolejny wakacyjny spacer, by poznać wyjątkową historię naszego miasta związaną z bohaterską Obroną Płocka 1920 roku, za którą miasto odznaczone zostało Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Właśnie przypada 97. rocznica tego wydarzenia. W walkach swój udział mieli tu nie tylko dorośli, ale też młodzież i dzieci. Opowiedzą o tym przewodnicy Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej wspierani przez instruktorów Komendy Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920. To tylko jedna z propozycji akcji „Odkryj z nami Płock”. Zaplanowana jest na niedzielę, ale warto wybrać się też w sobotę na zwiedzanie Stanisławówki.
12 sierpnia (sobota) – Stanisławówka.
Zbiórka o godz. 12.00 przed kościołem.
Czy wiecie, że charakterystyczny kościół w Alejach Jachowicza ma swym kształtem przypominać, jak również symbolizować Koronę Książąt Mazowsza? Dwukondygnacyjna świątynia została zbudowana pod koniec lat 80. XX wieku. Historia kościoła sięga jednak znacznie wcześniej. „Stanisławówkę” zawdzięczamy ks. Kanonikowi Ignacemu Lasockiemu. Kanonik zakupił w 1910 r. powojskowe koszary, XIX-wieczną stajnię koszarową, 50 mórg ziemi i 12 mórg sadu. Budynek koszarowy zaadaptowano do potrzeb Towarzystwa Dobroczynnego Opieki św. Stanisława Kostki dla dzieci i młodzieży ubogiej. Stajnię natomiast przebudowano na kaplicę, tak potrzebną w tej części miasta. W 1930 roku abp A. J. Nowowiejski erygował parafię św. Stanisława Kostki jako drugą po farze w Płocku, powierzając ją Salezjanom. Kaplica św. Stanisława w latach 1929-1939 pełniła jednocześnie funkcję kościoła garnizonowego. Salezjanie gromadzili fundusze i materiały budowlane (skonfiskowane podczas II wojny światowej przez Niemców) na budowę nowej świątyni. W 1975 r. uzyskali zgodę na budowę nowego kościoła, który wszyscy doskonale dziś znamy.
13 lipca (niedziela) – Obrona Płocka 1920
Zbiórka o godz. 12.00 na Starym Rynku przy fontannie.
Tego dnia wybierzemy się na spacer szlakiem toczonych w 1920 roku w Płocku walk. Właśnie w sierpniu, blisko 100 lat temu, Armia Czerwona, chcąc rozbić załogi Płocka i włączyć się do bitwy nad Wkrą w okolicach Płońska napadła na miasto, atakując je przez rogatki Dobrzyńskie i Bielskie. Walki rozpoczęły się 18 sierpnia o godz. 14.00. Przypuszczając jednocześnie szturm z dwóch stron, armia bolszewicka szybko opanowała północno-zachodnią część miasta. Wśród mieszkańców i wśród obrońców zapanował chaos. Część ludności w popłochu opuściła miasto. „Czerwoni Kozacy” Gaj-Chana mordowali cywilów, rabowali domy i sklepy. Wzniesiono wiele barykad, z których część otoczono zasiekami. Łącznością między punktami walki zajęli się harcerze, kobiety zaś organizowały punkty sanitarne, gdzie opatrywano rannych. W nocy z odsieczą przybyły wojska Pułku Strzelców Podhalańskich, a już 19 sierpnia Płock został wyzwolony. Za bohaterską obronę Płocka, 10 kwietnia 1921 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski odznaczył Płock Krzyżem Walecznych. Miejscami symbolicznymi, które przypominają o wydarzeniach z 1920 r. są m. in.: grób poległego w walkach 14-letniego harcerza Antolka Gradowskiego na cmentarzu przy ul. Kobylińskiego, kwatera poległych w obronie Płocka żołnierzy na cmentarzu garnizonowym, tablica w kościele farnym upamiętniająca bohaterów broniących Płocka, na pl. Obrońców Warszawy pomnik wybudowany w hołdzie Józefowi Piłsudskiemu, czy tablica na ścianie budynku płockiego Ratusza poświęcona pamięci Józefa Piłsudskiego i obrony Płocka.

BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Nie omijaj Zagrzebia

Jedno z najładniejszych europejskich miast choć jest wielotysięczną metropolią, sprawia wrażenie kameralnego i przyjaznego. Główne …