W sobotę Małachowianka, w niedzielę ratusz i sanktuarium

Znów jest okazja, by bliżej poznać swoje rodzinne miasto. Rusza akcja turystyczno-edukacyjna „Odkryj z nami Płock”. Jest to cykl wakacyjnych spacerów odkrywających najciekawsze płockie miejsca i zabytki.
Do tegorocznej, 7. już edycji „Spacerów” Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna wytypowała około 20 miejsc. Wszystkie spacery zaplanowane są w weekendy. Większość z nich zaczyna się w samo południe na Starówce. To tu czekać będą przewodnicy, którzy nie tylko poprowadzą wycieczki, ale też jak z rękawa będą sypać ciekawostkami o naszym mieście. Może to być naprawdę interesujący sposób na spędzenie wakacji zarówno dla płocczan, jak i dla osób przyjezdnych czy turystów. Wszyscy są tu mile widziani. Nie ma ograniczeń, a do tego jest to akcja darmowa. Cały projekt dofinansowano ze środków miasta.
Akcji towarzyszy Płocki Paszport Turystyczny. Znajdują się w nim opisy zwiedzanych w czasie akcji miejsc. Dostępny jest w Informacji Turystycznej oraz w biurze Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (ul. Stary Rynek 8).
8 lipca (sobota) – Małachowianka
Zbiórka o godz. 12.00 na Starym Rynku przy fontannie.
O czym dowiecie się podczas tego spaceru i co zobaczycie? Pierwszymi wykładowcami w powstałej w 1180 roku przy Kolegiacie św. Michała szkole typu trivium byli benedyktyni, a potem kanonicy regularni – jednym z bardziej znanych był Witalis. Od roku 1611 szkoła nosiła nazwę Kolegium Jezuickiego i nauczali w niej ojcowie jezuici. Placówka, mająca tak odległą historię i tak wielu wybitnych absolwentów (m. in. św. Andrzej Bobola, Ignacy Mościcki, Tony Halik, Tadeusz Mazowiecki), ma zwiedzającym wiele do zaoferowania. Atrakcjami są tutaj m.in. ścieżka dydaktyczna, rezerwat archeologiczny i gotycka wieża z tarasem widokowym.
9 lipca (niedziela) – ratusz – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Zbiórka o godz. 12.00 na Starym Rynku przy fontannie
Na Starym Rynku zamiast ogródków piwnych stały niegdyś stragany kupców i jatki miejskie. Od XIV w. rynek miejski pełnił bowiem funkcję targu. Z kolei od 1813 r. na terenie rynku funkcjonował tymczasowy ratusz, który w latach 1824–1825 został zastąpiony środkową częścią, obecnej klasycystycznej siedziby władz miejskich (została zaprojektowana przez Jakuba Kubickiego, twórcę warszawskiego Belwederu). Większość zabudowań rynku stanowią kamienice z XVIII i XIX wieku. Najstarszą z nich (ul. Grodzka 2) wzniesiono w XVII wieku.
Na terenie Starego Rynku znajduje się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jest miejscem pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, podczas którego otrzymała polecenie namalowania obrazu z podpisem: Jezu, Ufam Tobie. Wydarzenie to miało miejsce 22 lutego 1931 r. i było początkiem jej życiowej misji. W 2000 r. kaplica sióstr została podniesiona do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Dziś Płock jest jednym z ważniejszych miejsc kultu Bożego Miłosierdzia, a znajdujące się w nim Sanktuarium stało się celem wielu grup oraz pielgrzymów indywidualnych. Obecnie trwa rozbudowa Sanktuarium wraz z domem pielgrzyma.

 BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Nie omijaj Zagrzebia

Jedno z najładniejszych europejskich miast choć jest wielotysięczną metropolią, sprawia wrażenie kameralnego i przyjaznego. Główne …