Sobota z Broniewskim

Podczas kolejnego wakacyjnego spaceru poznacie tajemnice Książnicy Płockiej oraz Domu Broniewskiego. Opowiedzą o nich przewodnicy Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej organizującej akcję „Odkryj z nami Płock”.
Do tegorocznej, 7. już edycji „Spacerów” PLOT wytypowała około 20 miejsc. Wszystkie spacery zaplanowane są w weekendy. Większość z nich zaczyna się w samo południe na Starówce. Przyjść może każdy, nie ma żadnych ograniczeń. Akcja jest też w pełni darmowa. A w przyszły weekend na zwiedzanie czekać będą 22 lipca (sobota) – bazylika katedralna i 23 lipca (niedziela) – Spichlerz.
15 lipca (sobota) – Książnica Płocka i Dom Broniewskiego
Zbiórka o godz. 12.00 na Starym Rynku przy fontannie.
– Mnie w tym mieście wszystko wolno – krótko wyjaśnił kierowcy, zaskoczonemu żądaniem zatrzymania auta na środku mostu im. Legionów Piłsudskiego – już wówczas kombatant i ceniony poeta – Władysław Broniewski, pseudonim „Orlik”. Gdy wpatrywał się w toń szeroko rozlanej Wisły, od wieków podmywającej wysokie wzgórza jego rodzinnego miasta – ponad tysiącletniego grodu płockiego, czy chciał w nim zostać? A może wspominał tylko założoną tu drużynę harcerską, albo czas, gdy z kolegami z gimnazjum przy dawnej ulicy Królewieckiej narażał się na represje za redagowanie antysystemowego pisma pt. „Młodzi idą”? Postać tego wybitnego piewcy Mazowsza poznacie bliżej dzięki wizycie w zasłużonej dla miasta Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego przy ul. Kościuszki 6.
Eklektyczny gmach, w którym mieści się obchodząca jubileusz 80 lat istnienia instytucja Książnicy Płockiej, powstał w 1902 roku. Budynek ten w czasach Królestwa Polskiego stanowił siedzibę Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, które prowadziło tam Bank Ziemiański. W kolejnych latach budynek pełnił funkcję oświatową, goszcząc Prywatną Żeńską Średnią Szkołę Zawodową oraz Roczną Szkołę Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym. Wizyta przy Kościuszki 6 z pewnością nie ominie „Czytelni pod chmurką” – ogrodu na tyłach budynku. Tam uczestnicy spaceru będą mieli okazję przyjrzeć się odsłoniętej niedawno Zaczytanej Ławeczce Władysława Broniewskiego.
A z Książnicy już niedaleko do Domu Broniewskiego. Budynek wzniesiony w końcu XIX w. do dziś stoi przy ul. Kościuszki 24. To tu poeta spędził wczesne lata młodości. Obok niego stoi też kilkusetletni dąb szypułkowy (pomnik przyrody), wielokrotnie wspominany w wierszach. W jednej z sal budynku znajduje się stała ekspozycja muzealna poświęcona życiu i twórczości Władysława Broniewskiego. W pobliżu domu, przy placu Obrońców Warszawy znajduje się pomnik autorstwa Gustawa Zemły, wystawiony w 1972 r. na cześć poety.

 BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Nie omijaj Zagrzebia

Jedno z najładniejszych europejskich miast choć jest wielotysięczną metropolią, sprawia wrażenie kameralnego i przyjaznego. Główne …