Rozpoczynają się spacery po Płocku

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w kolejnej edycji spacerów po Płocku. Turystyczno-edukacyjna akcja „Odkryj z nami Płock” rozpoczyna się w sobotę 16 czerwca.
To już ósma edycja wyjątkowych spacerów po Płocku. Pierwszy odbędzie się 16 czerwca i poświęcony będzie tematyce Szlaku Gotyku Ceglanego – tak samo jak w innych miastach, leżących na tym właśnie szlaku.
Projekt „Odkryj z nami Płock” realizowany jest nieprzerwanie przez Płocką LOT od 2011 roku. Każdorazowo dofinansowywany jest przez Urząd Miasta Płocka. W tym roku został także objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. – W ramach projektu w okresie wakacyjnym odbywają się spacery turystyczne z „odPLOTowymi” przewodnikami do największych atrakcji turystycznych miasta, m. in.: Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Muzeum Mazowieckiego, Muzeum Diecezjalnego, Małachowianki, Ratusza czy Katedry Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – przedstawia spacerowe przystanki i miejsca zaplanowane do zwiedzania Iwona Krajewska, szefowa PLOT.
Akcja, która w tym roku odbędzie się po raz ósmy, cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców Płocka, którzy uczestniczą w niej całymi rodzinami, jak i turystów odwiedzających miasto. Zapewnia atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, zatem mogą w nich uczestniczyć całe rodziny. W ramach akcji każdego roku wydawany jest Płocki Paszport Turystyczny, stanowiący mini przewodnik po Płocku i pamiątkę ze spacerów do najatrakcyjniejszych miejsc w mieście. W cotygodniowych spotkaniach turystycznych z Płocką LOT wzięło już udział przeszło 13 tys. osób.
Płockie Paszporty Turystyczne zostaną przekazane uczestnikom „odPLOTowych” pieszych wędrówek na pierwszym spacerze. Po 16 czerwca będzie można je odbierać w Informacji Turystycznej oraz w biurze Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (Stary Rynek 8, Dom Darmstadt).
W tym roku spacery będą organizowane do 26 sierpnia. Pierwsza wyprawa odbędzie się: 16 czerwca (Szlak Gotyku Ceglanego – 12.00, Stary Rynek), w niedzielę, 17 czerwca Książnica Płocka i Dom Broniewskiego (12.00, Stary Rynek), w sobotę 23 czerwca Średniowieczny Płock (wyjście godzina 12.00, Stary Rynek), w niedzielę, 1 lipca Muzeum Żydów Mazowieckich (wyjście 12.00, Stary Rynek). Z kolei w sobotę, 7 lipca uczestnicy będą zwiedzali Bazylikę Katedralną (wyjście 12.00, Stary Rynek). W niedzielę, 8 lipca wybiorą się do Jagiellonki (spotkanie o godzinie 12.00 przed głównym wejściem do Jagiellonki). Na sobotę, 14 lipca zaplanowano zwiedzanie płockiej Starówki, Ratusza i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (spotkanie o godzinie 12.00, Stary Rynek). W niedzielę, 15 lipca będzie zwiedzanie Małachowianki (spotkanie o 12.00, Stary Rynek). W sobotę, 21 lipca można będzie obejrzeć wystawę secesji i art deco w Muzeum Mazowieckim (wyjście o godzinie 12.00, Stary Rynek). Podczas spaceru w niedzielę, 22 lipca uczestnicy poznają historię znanych płocczanek (wyjście o godzinie 12.00, Stary Rynek). Pierwszy sierpniowy spacer odbędzie się w niedzielę, 5 sierpnia i będzie poświęcony historii dzielnicy Borowiczki (spotkanie o godzinie 12.00, na Placu Wincentego Witosa – plac przy cukrowni). W kolejną niedzielę, 12 sierpnia spacer odbędzie na terenie dzielnicy Radziwie (spotkanie o godzinie 12.00, skwer Mościckiego). W sobotę, 18 sierpnia przewodnicy przedstawią historię kościoła Mariawickiego (wyjście o godzinie 12.00, Stary Rynek). Podczas spaceru w niedzielę, 19 sierpnia przedstawiona będzie historia obrony Płocka w 1920 r. (wyjście o godzinie 12.00, Stary Rynek). Tegoroczne wędrowanie zakończy poznawanie historii płockiego Teatru Dramatycznego. Ostatni spacer odbędzie się w niedzielę, 26 sierpnia (spotkanie o godzinie 12.00, przed wejściem do Teatru Dramatycznego).

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Nie omijaj Zagrzebia

Jedno z najładniejszych europejskich miast choć jest wielotysięczną metropolią, sprawia wrażenie kameralnego i przyjaznego. Główne …