Rozpoczynają się spacery po Płocku

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w kolejnej edycji spacerów po Płocku. Turystyczno-edukacyjna akcja „Odkryj z nami Płock” rozpoczyna się w sobotę 16 czerwca.
To już ósma edycja wyjątkowych spacerów po Płocku. Pierwszy odbędzie się 16 czerwca i poświęcony będzie tematyce Szlaku Gotyku Ceglanego – tak samo jak w innych miastach, leżących na tym właśnie szlaku.
Projekt „Odkryj z nami Płock” realizowany jest nieprzerwanie przez Płocką LOT od 2011 roku. Każdorazowo dofinansowywany jest przez Urząd Miasta Płocka. W tym roku został także objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. – W ramach projektu w okresie wakacyjnym odbywają się spacery turystyczne z „odPLOTowymi” przewodnikami do największych atrakcji turystycznych miasta, m. in.: Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Muzeum Mazowieckiego, Muzeum Diecezjalnego, Małachowianki, Ratusza czy Katedry Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – przedstawia spacerowe przystanki i miejsca zaplanowane do zwiedzania Iwona Krajewska, szefowa PLOT.
Akcja, która w tym roku odbędzie się po raz ósmy, cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców Płocka, którzy uczestniczą w niej całymi rodzinami, jak i turystów odwiedzających miasto. Zapewnia atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, zatem mogą w nich uczestniczyć całe rodziny. W ramach akcji każdego roku wydawany jest Płocki Paszport Turystyczny, stanowiący mini przewodnik po Płocku i pamiątkę ze spacerów do najatrakcyjniejszych miejsc w mieście. W cotygodniowych spotkaniach turystycznych z Płocką LOT wzięło już udział przeszło 13 tys. osób.
Płockie Paszporty Turystyczne zostaną przekazane uczestnikom „odPLOTowych” pieszych wędrówek na pierwszym spacerze. Po 16 czerwca będzie można je odbierać w Informacji Turystycznej oraz w biurze Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (Stary Rynek 8, Dom Darmstadt).
W tym roku spacery będą organizowane do 26 sierpnia. Pierwsza wyprawa odbędzie się: 16 czerwca (Szlak Gotyku Ceglanego – 12.00, Stary Rynek), w niedzielę, 17 czerwca Książnica Płocka i Dom Broniewskiego (12.00, Stary Rynek), w sobotę 23 czerwca Średniowieczny Płock (wyjście godzina 12.00, Stary Rynek), w niedzielę, 1 lipca Muzeum Żydów Mazowieckich (wyjście 12.00, Stary Rynek). Z kolei w sobotę, 7 lipca uczestnicy będą zwiedzali Bazylikę Katedralną (wyjście 12.00, Stary Rynek). W niedzielę, 8 lipca wybiorą się do Jagiellonki (spotkanie o godzinie 12.00 przed głównym wejściem do Jagiellonki). Na sobotę, 14 lipca zaplanowano zwiedzanie płockiej Starówki, Ratusza i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (spotkanie o godzinie 12.00, Stary Rynek). W niedzielę, 15 lipca będzie zwiedzanie Małachowianki (spotkanie o 12.00, Stary Rynek). W sobotę, 21 lipca można będzie obejrzeć wystawę secesji i art deco w Muzeum Mazowieckim (wyjście o godzinie 12.00, Stary Rynek). Podczas spaceru w niedzielę, 22 lipca uczestnicy poznają historię znanych płocczanek (wyjście o godzinie 12.00, Stary Rynek). Pierwszy sierpniowy spacer odbędzie się w niedzielę, 5 sierpnia i będzie poświęcony historii dzielnicy Borowiczki (spotkanie o godzinie 12.00, na Placu Wincentego Witosa – plac przy cukrowni). W kolejną niedzielę, 12 sierpnia spacer odbędzie na terenie dzielnicy Radziwie (spotkanie o godzinie 12.00, skwer Mościckiego). W sobotę, 18 sierpnia przewodnicy przedstawią historię kościoła Mariawickiego (wyjście o godzinie 12.00, Stary Rynek). Podczas spaceru w niedzielę, 19 sierpnia przedstawiona będzie historia obrony Płocka w 1920 r. (wyjście o godzinie 12.00, Stary Rynek). Tegoroczne wędrowanie zakończy poznawanie historii płockiego Teatru Dramatycznego. Ostatni spacer odbędzie się w niedzielę, 26 sierpnia (spotkanie o godzinie 12.00, przed wejściem do Teatru Dramatycznego).

rad
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Na wakacje nie zawsze pociągiem czy samolotem

Ciekawość świata trzeba nieustannnie doskonalić, mówił pisarz, który nie był blagierem ani blogierem. Jak? Słuchać …

Bezpłatne szkolenie dla branży turystycznej

W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaplanowała bezpłatne szkolenie skierowane …