Romantyczne Mazowsze

90 kilometrów na północny wschód od Płocka, 8 kilometrów za Ciechanowem leży Opinogóra Górna – rodowa siedziba poety Zygmunta Krasińskiego. Miejscowość ta ze względu na walory architektoniczne i przyrodnicze jest perłą Północnego Mazowsza. Odległe położenie od głównych krajowych szlaków komunikacyjnych sprawia, że jest w Polsce mało znana.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, Zygmunt Krasiński nie urodził się w Opinogórze, ale w Paryżu w 1812 roku, bowiem jego ojciec był napoleońskim generałem. Jednak w majątku rodziców przebywał w latach młodzieńczych, pobierając nauki domowe od znakomitych nauczycieli. Większość swojego życia spędził za granicą. W Opinogórze znajduje się, podobno jedyny w Polsce, pomnik Zygmunta Krasińskiego, autorstwa Mieczysława Weltera. Został odsłonięty w 1989 roku, dokładnie w 130. rocznicę śmierci poety. Umieszczony jest na dziedzińcu rodowej posiadłości na lewo od wejścia głównego do dworu Krasińskich.
Dwór nie jest oryginalnym budynkiem z czasów napoleońskich, ale współczesną budowlą odtworzoną według projektu profesora Józefa Gałęzowskiego w latach 2006 – 2008 ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dwór wraz z tak zwanym pałacykiem (zameczkiem) oraz odrestaurowaną dawną oficyną stanowi siedzibę jedynego w swoim rodzaju Muzeum Romantyzmu. Zabudowania dworskie i park widokowy pełnią współcześnie dokładnie taką funkcję, o jakiej marzyła w dziewiętnastym wieku matka Zygmunta Maria Urszula Krasińska z Radziwiłłów. Wzorem podłowickiej Arkadii i Puław pragnęła bowiem stworzyć w Opinogórze romantyczną rezydencję narodową. Muzeum istnieje już od 1961 roku, jednak dopiero w ostatnich kilkunastu latach nabrało prawdziwego blasku.

Ewa i Bogumił Liszewscy

Zobacz kolejny artykuł

Spacer z przewodnikami po Płocku

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na tematyczny spacer z przewodnikami, …