Regaty w Nowym Duninowie

Wiatru w żagle, błękitnego nieba i szantów – tego wszystkiego nie zabrakło podczas jednej z najważniejszych imprez wodniackich w naszym regionie. Około czterdzieści załóg żeglarskich stanęło do rywalizacji w porcie w Nowym Duninowie w sobotę 17 lipca. W czasie rozgrywania potrójnych regat (o puchar wójta gminy Nowy Duninów, starosty płockiego i marszałka województwa) pogoda była iście tropikalna.
Regaty w Nowym Duninowie z roku na rok zyskują na randze. W miniony weekend pomyślne wiatry i sportowa rywalizacja sprawiły, że Nowy Duninów zamienił się w mazurską przystań. W regatach popłynęły załogi jachtów turystycznych klasy: T, T1, T2, T3, OMEGA, OMEGA SPORT oraz OPEN. Przypłynęły jednostki reprezentujące zarówno województwo mazowieckie, jak i sąsiednie (kujawsko–pomorskie i łódzkie).
Jednym z zawodników był Roman Kuczma. Choć na co dzień mieszka w Płocku, jest członkiem klubu żeglarskiego „Mewa” z Murzynowa. Sternik jachtu „Bissa” ma długą, rodzinną tradycję żeglarską. – W regatach startowałem już kilkanaście razy. Jestem bardzo zadowolony, że mimo sytuacji powodziowej po raz kolejny udało się je zorganizować. Warunki żeglarskie są bardzo dobre, więc liczę na udaną rywalizację. Łódek jest troszeczkę mniej niż w zeszłym roku, ale pewnie część osób wybrała się na wakacje, a niektórych odstraszyła bardzo wysoka temperatura. Żeglarz płynął z synem Darkiem, chrześniakiem Markiem i szwagrem Sebastianem. – Startowaliśmy w silnej klasie T2, gdzie sporo jest łódek typowo regatowych, w związku z czym nie liczyliśmy na jakieś superwyniki, bo dla nas najważniejsza jest dobra zabawa. Cieszę się, że udało nam się zdobyć trzecie miejsce – komentował po zawodach Roman Kuczma.
Uczestnicy, którzy zostali na lądzie, także nie mogli się nudzić. Organizatorzy zapewnili im wiele atrakcji. Największą był zapewne koncert gwiazdy wieczoru – zespołu „Akcent”. Uczestnicy bawili się do późnego wieczora przy muzyce zespołu cygańskiego „Kamaf” oraz grup tanecznych „Paradox” i „Dance Projekt”. Na scenie pojawił się również sobowtór „Dody”. Oprócz obserwacji zmagań żeglarzy przybyli goście mogli korzystać z innych atrakcji, m.in. uczestniczyć w konkursach, obejrzeć wystawę fotograficzną – „Duninów nad Wisłą”, pokaz zdjęć „regatowych” z lat ubiegłych czy popłynąć w rejs „Rusałką” do Płocka.
Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego dla najszybszego jachtu wywalczył Marek Wronowski, na łódce „Płotka”. Puchar Starosty Płockiego dla zwycięzcy w najliczniejszej klasie trafił do Krzysztofa Lewandowskiego, który płynął na jachcie „Husar”. Natomiast puchar Wójta Gminy Nowy Duninów dla zwycięzcy w klasyfikacji zespołowej zdobył Klub Żeglarski „Petrochemia” z Płocka.
Zwycięzcy poszczególnych klas (nazwisko sternika): T1 – Andrzej Rygielski („Andrzela”, klub „YC Anwil”), T2 – Krzysztof Lewandowski („Husar”), T3 – Andrzej Matusiak („Błysk”, klub „Zapora Kutno”), T – Paweł Krupiński („Awatar”, K.Ż. „Petrochemia”), OMEGA – Sylwia Cybulska („5”, K.Ż. Hals), OMEGA SPORT – Marek Wronowski („Płotka”, K.Ż. Petrochemia), OPEN – Tomasz Januszewicz („Sztubak”, KST „Ogończyk”).    Marcin Śmigielski

Zobacz kolejny artykuł

Nie omijaj Zagrzebia

Jedno z najładniejszych europejskich miast choć jest wielotysięczną metropolią, sprawia wrażenie kameralnego i przyjaznego. Główne …