Zawieźliśmy świąteczne paczki dla naszych rodaków na Wschodzie

Za kilka dni spotkamy się przy świątecznym stole, złożymy sobie życzenia i zasiądziemy do uroczystej wigilijnej kolacji. Być może w niektórych domach będzie się wspominać ludzi, którzy nie z własnej woli żyją z dala od ojczystego kraju, w niedostatku, często na skraju ubóstwa. To właśnie oni, rodacy mieszkający na Wschodzie, z nadzieją czekają na przedświąteczny okres. Wtedy bowiem witają płocczan, którzy przywożą im nie tylko dobre słowo, ale także jedzenie, a dla dzieci słodycze, by mogli godnie przeżyć święta Bożego Narodzenia.
Fundacja Rozwoju Mikrospołeczności „PER ASPERA AD ASTRA” po raz trzeci realizuje projekt „Paka dla Rodaka”, zakładający pomoc i wsparcie dla Polaków, którzy ze względu na burzliwe dzieje naszego narodu znaleźli się poza granicami kraju. W tym roku delegacja z paczkami dla 250 rodzin i 170 dzieci odwiedziła Ukrainę. Pojechali do Berdyczowa i Żytomierza.
W grudniu wolontariusze zbierali produkty z długim terminem przydatności oraz słodycze, którymi obdarowane zostały dzieci. Przed tygodniem grupa pojechała z paczkami na Ukrainę. To było ogromne przeżycie dla tych, którzy w taką podróż wybrali się po raz pierwszy, ale też dla osób, które były już tam wcześniej.
Grupa płocczan została podzielona na kilkuosobowe zespoły, które przy pomocy miejscowych wolontariuszy odwiedzały Polaków, którzy nie mogli przyjść w wyznaczone miejsce na wspólne spotkanie, choćby z powodu choroby.

Jola Marciniak
fot. Fundacja Rozwoju Mikrospołeczności

Zobacz kolejny artykuł

Utrudnienia gwarantowane

Prawdopodobnie 15 czerwca ma się rozpocząć przebudowa al. Kilińskiego. W tym samym czasie rozpocznie się …