Najnowsze informacje

Wejście do zoo od strony Wisły

Dla odwiedzających prawdziwa rewolucja. Koniec problemów z parkowaniem?

Płocki Miejski Ogród Zoologiczny będzie większy. Już teraz dysponuje czterema hektarami nowych, atrakcyjnie zlokalizowanych terenów. Wokół zoo powstaną nowe parkingi dla aut osobowych i wycieczkowych autokarów. Chociaż płockie zoo jest modernizowane od kilku lat, to prawdziwa rewolucja dopiero je czeka. Od strony północnej powstanie wioska wakacyjna dla osób niepełnosprawnych, a nowe wybiegi będą przypominały krainy geograficzne będące naturalnym środowiskiem zwierząt.

Problemy związane z parkowaniem przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym występują od lat. W bezpośrednim sąsiedztwie są dwa niewielkie parkingi przy ulicy Norbertańskiej oraz wyremontowany parking przy ulicy Warszawskiej. W sezonie letnim, kiedy zwiedzających płockie zoo jest najwięcej, udostępniany jest parking w Zespole Szkół Technicznych. To jednak wciąż nie rozwiązuje problemów z parkowaniem. W ciągu roku zoo odwiedzają setki tysięcy gości, dlatego miejsca parkingowe są pilnie potrzebne.
Szansa na ich wybudowanie pojawiła się wraz z pozyskaniem przez zoo ponad czterech hektarów nowych terenów. – Budowę parkingu dla kilkudziesięciu samochodów przewidziano przy ulicy Norbertańskiej. Chodzi o fragment tej ulicy prowadzący do strzelnicy. Na pewno zwiększy to ofertę dla turystów. Chcemy też, żeby w rejonie nabrzeża wiślanego, w sąsiedztwie PTW, powstały miejsca postojowe dla autokarów. Jednak największy parking zostanie zbudowany przy Morce, co jest związane z rozbudową nabrzeża wiślanego. Będzie to bardzo duży parking, który rozwiąże obecne problemy – mówi zastępca prezydenta Płocka Tomasz Kolczyński.
Przy samym ogrodzie zoologicznym brakuje terenów pod parkingi. Wprawdzie można by je budować w nowych miejscach, ale, jak zaznacza Tomasz Kolczyński, mają one być przeznaczone na potrzeby zwiększenia oferty zoo. Nierozwiązana na razie zostaje też kwestia sposobu, w jaki osoby odwiedzające zoo będą mogły się tam dostać z parkingu przy Morce. Według prezydenta Kolczyńskiego, rozpatrywane są różne pomysły, jednak na razie nie ma mowy o zdradzaniu szczegółów.
Plany rozszerzenia zoo przewidują przede wszystkim wybudowanie nowego wejścia od strony Wisły. Będzie ono zlokalizowane w sąsiedztwie obiektów Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. – To dobry pomysł, który na pewno pozwoli na lepszy dostęp zwiedzających do ogrodu zoologicznego. Nabrzeże wiślane pełni rolę rekreacyjną, podobnie jak ogród – komentuje dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Aleksander Niweliński.
Na rozwiązanie problemów z parkowaniem wokół zoo i otwarcie ogrodu na nabrzeżu Wisły musimy jednak poczekać kilka lat. – Na początku 2010 roku planujemy rozpoczęcie procedury wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej rozbudowy zoo. Będzie to duże opracowanie wymagające wielu uzgodnień. W związku z tym dokumentacja powinna być gotowa na początku 2011 roku. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie docelowego zagospodarowania terenu – dodaje Tomasz Kolczyński.
Projekt ma zawierać zagospodarowanie nowych terenów wraz z budową parkingu przy Norbertańskiej oraz miejsc postojowych dla autokarów przy nowym wejściu do zoo. Trudno też na razie powiedzieć, kiedy powstanie parking przy Morce. Jego realizacja jest ściśle powiązana z zagospodarowaniem nabrzeża wiślanego, którego najważniejszym punktem ma być budowa portu jachtowego. Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie gotowe molo wraz z kawiarnią, a w kolejnych latach, w zależności od możliwości finansowych budżetu miasta, będą realizowane kolejne etapy budowy portu jachtowego, a wśród nich duży parking.
Płockie zoo
przyszłości
Na nowych terenach pozyskanych przez płockie zoo ma powstać między innymi wioska wakacyjna dla osób niepełnosprawnych. – Będą w niej domki dostosowane do ich potrzeb, w których będą mogły mieszkać z opiekunami przez kilka dni. Obcowanie z przyrodą na pewno lepiej wpłynie na osoby niepełnosprawne niż spędzanie czasu w czterech ścianach. Taki sposób terapii podpatrzyłem w jednym z holenderskich ogrodów zoologicznych – opowiada o planach rozbudowy dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Aleksander Niweliński.
To jednak nie wszystko. Inwestorzy zamierzają wykorzystać ukształtowanie terenu i stworzyć krainy zoogeograficzne, w których będą prezentowane żyjące w nich zwierzęta. W krainie będącej namiastką Ameryki Południowej zobaczymy między innymi kapibary, tapiry czy nandu. W części afrykańskiej będą między innymi antylopy, zebry czy dzioborożce abisyńskie. Zwierzęta będą żyły w otoczeniu naturalnej roślinności. – Już teraz na wybiegach sadzimy rośliny, które występują w naturalnych środowiskach zwierząt. Tak jest na przykład na wybiegu małych pand, które mieszkają wśród bambusów i nimi się żywią. Chcemy stworzyć panoramiczny ogród zoologiczny przyszłości, który będzie namiastką chociażby Afryki – podsumowuje Aleksander Niweliński.
Jacek Danieluk
j.danieluk@tp.com.pl

Zobacz kolejny artykuł

Druga część obwodnicy już przejezdna

Na otwarcie tej drogi z pewnością płocczanie czekali z niecierpliwością. Drugi odcinek obwodnicy jest już …

Wojsko wraca do Płocka

Blisko 130 żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. …