W Płocku drugiej tury wyborów nie będzie

Już po raz trzeci z rzędu prezydentem Płocka został Andrzej Nowakowski, szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Tym razem o fotel prezydenta walczył jako kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Pokonał troje konkurentów, z których najpoważniejszą przeciwniczką była Wioletta Kulpa z Prawa i Sprawiedliwości.
Andrzej Nowakowski jest prezydentem Płocka od ośmiu lat. W latach 2007 – 2010 był posłem na Sejm RP, wcześniej radnym miejskim. Pracował jako nauczyciel języka polskiego w Jagiellonce.
W 2010 roku była potrzebna dogrywka w drugiej turze, kiedy Andrzej Nowakowski pokonał Mirosława Milewskiego (cztery lata wcześniej w drugiej turze lepszy wynik osiągnął M. Milewski). Cztery lata temu Andrzej Nowakowski wygrał w pierwszej turze, jego najpoważniejszym przeciwnikiem w wyścigu do prezydenckiego fotela był wówczas senator Marek Martynowski z PiS-u. Tym razem także udało się Andrzejowi Nowakowskiemu wygrać w pierwszej turze. Urząd będzie pełnił przez najbliższych pięć lat do 2023 roku. To jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych przez Sejm – czyli wydłużenie o rok kadencji samorządu. To nie jedyna nowość. Według obowiązujących obecnie przepisów Andrzej Nowakowski będzie mógł zostać prezydentem jeszcze tylko raz.
Podczas wieczoru wyborczego prezydent Andrzej Nowakowski nie krył zadowolenia z wysokiej frekwencji.

Jacek Danieluk, Grzegorz Szkopek
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Utrudnienia gwarantowane

Prawdopodobnie 15 czerwca ma się rozpocząć przebudowa al. Kilińskiego. W tym samym czasie rozpocznie się …