Utrudnienia gwarantowane

Prawdopodobnie 15 czerwca ma się rozpocząć przebudowa al. Kilińskiego. W tym samym czasie rozpocznie się budowa parkingu przy ogrodzie zoologicznym. To dwa z kilku projektów składających się na drugi program mobilności miejskiej. W ubiegłym tygodniu w płockim ratuszu odbyło się podpisanie umów pomiędzy Miejskim Zarządem Dróg i głównym wykonawcą obu inwestycji firmą Waskop.

Przebudowa al. Kilińskiego ma kosztować 38 mln zł. – Skala inwestycji jest bardzo duża. Nie unikniemy utrudnień, ale na pewno je zminimalizujemy – mówił przed podpisaniem umowy na przebudowę al. Kilińskiego prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Nie ogranicza się ona do remontu samej drogi. Inwestycja ta oznacza budowę kanalizacji deszczowej, odtworzenie nawierzchni, budowę nowych chodników, wymianę oświetlenia oraz budowę drogi rowerowej. Przebudowane zostaną również skrzyżowania al. Kilińskiego m.in. z ul. Norbertańską i Warszawską, Kolegialną, Sienkiewicza, a także z al. Jachowicza i Piłsudskiego.
Prace nad budową kanalizacji, a następnie nad odtworzeniem drogi będą toczyć się w al. Jachowicza, w ul. Warszawskiej i 4 Pułku Strzelców Konnych oraz w ul. Mostowej. Ta ostatnia ulica po remoncie będzie wprawdzie nieco węższa, ale powstanie wzdłuż niej 2,5-metrowej szerokości ciąg pieszo-rowerowy.
Odnowiony zostanie także zjazd z mostu im. Legionów Piłsudskiego do ronda Jana Marka Lajourdie na Radziwiu. Wzdłuż niego również powstanie ciąg pieszo-rowerowy – na jednym fragmencie oraz droga rowerowa – na kolejnym.

Reklama

Obecnie trwa ustalanie dotyczące organizacji ruchu pomiędzy wykonawcą i MZD oraz Urzędem Miasta. Wiadomo, że pierwsze prace mają być prowadzone na ulicy Warszawskiej. Prace będą również przebiegać na odcinku al. Kilińskiego od ul. 3 Maja w kierunku ul. Sienkiewicza. Wiadomo, że mieszkańcy posesji będą mieli zapewniony dojazd, jednak realizacja inwestycji wiąże się z reorganizacją ruchu. Największe utrudnienia związane z całkowitym zamykaniem ruchu także na skrzyżowaniach al. Kilińskiego będą miały miejsce podczas układania warstw bitumicznych. – Prace oczywiście będziemy etapować, tak jak będzie to tylko możliwe, prowadząc prace na krótkich odcinkach – zapewnia zastępca prezydenta Płocka Jacek Terebus.
Dyrektor MZD Tomasz Żulewski podpisał w poniedziałek – także z firmą Waskop – umowę na budowę parkingu przy ogrodzie zoologicznym.
Obie inwestycje – przebudowa al. Kilińskiego i parkingu – są dwoma elementami tzw. II Programu Mobilności Miejskiej, na który udało się zdobyć unijną dotację. W jego ramach powstanie jeszcze nowy wiadukt prowadzący do zoo, inteligenty system sterowania ruchem samochodów, na koniec miasto kupi osiem niskoemisyjnych autobusów.
Parking powstanie na terenie, leżącym między ogrodem a strzelnicą LOK. Razem z nim zbudować trzeba będzie jego otoczenie – m.in. ogrodzenie i dojazd. Całość będzie kosztować 3,4 mln zł. Parking pomieści 130 samochodów osobowych (sześć stanowisk będzie dla osób niepełnosprawnych).
Początek obydwu inwestycji – połowa czerwca. Zarówno parking, jak nowa al. Kilińskiego powinny być gotowe do końca maja przyszłego roku.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Płock przestanie być komunikacyjną czarną dziurą?

Jest szansa, aby podróż pociągiem z Płocka do Warszawy trwała nieco ponad godzinę. Na razie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.