Najnowsze informacje

Ubyło nas 6 tysięcy

Tylko w wyniku migracji w ostatnich latach z Płocka wyjechało 5730 osób. Oczywiście nie oznacza to, że tylko o tyle zmniejszyła się liczba mieszkańców. Z danych statystycznych przygotowanych przez Urząd Statystyczny w Warszawie nie wynika, ile osób w tym czasie zmarło, ile wyprowadziło się na studia i zostało w innym mieście nie meldując się, ile przeniosło na przedmieścia i wynajęło mieszkania w Płocku. Wiadomo na pewno, że przynajmniej 6 tys. osób wyprowadziło się z naszego miasta na zawsze.
Na początku wyjaśnijmy, że nie jest to tylko problem Płocka, ale większości miast, także tych największych w Polsce. Na przełomie XX i XXI wieku stolica Północnego Mazowsza liczyła najwięcej, bo ok. 130 tys. mieszkańców. W 2013 roku oficjalnie mieszkało tu jeszcze niemal 123 tys., a w 2015 roku tylko 121 731.
W województwie mazowieckim, z wyjątkiem Warszawy, jest pięć dużych miast. Największe – Radom – w 2015 roku liczył 216 tys. mieszkańców, potem Płock niemal 122 tys., Siedlce 77 tys., Ostrołęka 52,5 tys. oraz Ciechanów 44,5 tys.
W ostatnich latach najwięcej ludzi wyjechało z Radomia, prawie 11 tys., z Ciechanowa 1400, z Ostrołęki 1200 i z Siedlec jedynie 114. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, najwięcej osób wyjechało z Radomia i Płocka. Liczba mieszkańców zmniejszyła się o 5 proc. Najmniej z Siedlec, gdzie zanotowano zaledwie 0,1 proc ubytku mieszkańców.
Ponieważ znacznie mniej interesują nas ruchy mieszkańców pozostałych czterech dużych miast na Mazowszu, zajmiemy się przede wszystkim Płockiem, miastem ciekawym, dynamicznie się rozwijającym, oferującym wiele atrakcji.
Mimo dobrych miejskich prognoz liczba mieszkańców stale się zmniejsza.

Zobacz kolejny artykuł

Druga część obwodnicy już przejezdna

Na otwarcie tej drogi z pewnością płocczanie czekali z niecierpliwością. Drugi odcinek obwodnicy jest już …

Wojsko wraca do Płocka

Blisko 130 żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. …