Komu w tym roku oddamy swój 1%?

Od 2004 roku podatnicy mogą przekazywać 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Choć z tego przywileju może skorzystać każda osoba płacąca podatek dochodowy, to nadal – mimo 13 lat obowiązywania ustawy – niemal polowa płocczan nie korzysta z tej możliwości.
W 2015 roku, czyli w rozliczeniach za 2014 rok, do Urzędu Skarbowego w Płocku zostało złożonych 96 479 zeznań podatkowych. Z tej liczby dokumentów tylko w 53 647 przypadkach podatnicy zadeklarowali chęć przekazania 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Pozostali oddali te pieniądze do Skarbu Państwa, nie dzieląc się z potrzebującymi.
Odrobinę lepiej, ale i tak nie ma powodu do zadowolenia, było w 2016 roku. Wtedy złożonych zostało do Urzędu Skarbowego 98 234 zeznań podatkowych, a 56 338 podatników zadeklarowało chęć przekazania 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.
A w tym przypadku rzeczywiście chodzi o dzielenie się z potrzebującymi, których nie brakuje ani w Płocku, ani w całym kraju. Zresztą 1 proc. podatku można przeznaczyć nie tylko dla osób chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, niepotrafiących radzić sobie z rzeczywistością.
Setną część podatku dochodowego można także przekazać organizacjom zajmującym się pomocą zwierzętom, fundacjom kulturalnym i sportowym, katolickim, dzieciom, seniorom i dorosłym, można też dofinansować organizacje zajmujące się poprawą zdrowia i bezpieczeństwa. Wachlarz oferowany przez OPP jest ogromny, nie ma dziedziny, jaką organizacje by się nie zajmowały.
Wystarczy odrobina dobrej woli, by 1 proc. naszego podatku trafił do tych, którzy chcą choć trochę zmienić świat, mają pomysły na nowe działania, inicjatywy, także przygotowane projekty, na których wdrożenie brakuje tylko pieniędzy.
W ubiegłym roku, zgodnie z wolą podatników, na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazano w sumie 3 824 204 zł i 38 gr. Niestety zdecydowana większość pieniędzy – 3 000 653 zł i 75 gr znalazła się na kontach organizacji ogólnopolskich, tylko pozostałe – 823 550,63 zł zostały w Płocku.

Zobacz kolejny artykuł

Oszukiwali seniorów, nakłaniając do podpisania umów telekomunikacyjnych i dostaw prądu

Na początku marca płocka Prokuratura Okręgowa postawiła szefom z nieuczciwych spółek zarzuty zawierania oszukańczych umów …