Najnowsze informacje

Przed Świętami pomagamy najchętniej

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia, wyrzuty sumienia, że nie za bardzo interesujemy się dolą i niedolą innych, zmuszające do refleksji rekolekcje adwentowe, białe płatki śniegu, które sprawiają, że świat wydaje się nam piękniejszy, a może zupełnie coś innego? Dość powiedzieć, że w tym czasie jesteśmy o wiele bardziej skłonni pomagać innym. Zatem czy to coś złego, że najbardziej otwarte serca mamy w tym właśnie czasie? Pewnie nie, bo niezależnie od pory roku liczy się każdy gest skierowany w kierunku drugiego człowieka. A tym, którzy koniecznie chcą się włączyć w pomaganie innym, podpowiadamy, gdzie, kiedy i dla kogo moW Płocku i regionie płockim nie zabraknie akcji, pomysłów, a przede wszystkim chęci do tego, by czas świąt dla wszystkich był najpiękniejszy – z pełnym stołem, paczkami i wigilią w towarzystwie innych osób.

1, 2 i 3 grudnia zbieramy od otwarcia do zamknięcia
Jak co roku kwestować będą wolontariusze Banku Żywności w Płocku. Od lat mali i więksi mogą liczyć na ich wsparcie. Nie tylko przy okazji świąt Bożego Narodzenia, ale w tym czasie oczywiście dwoją się i troją, by obdarować jak największą ilością prezentów potrzebujące rodziny. – W tym roku zapraszamy do 75 sklepów w Płocku, powiecie płockim, sierpeckim, gostynińskim, gdzie w dniach od 1 do 3 grudnia można będzie spotkać naszych wolontariuszy. Charakterystyczne pomarańczowe koszulki i uśmiechnięte twarze zmęczonych, ale pełnych energii wolontariuszy to nasz znak rozpoznawczy, zatem zapraszamy – mówi Aldona Cybulska, wiceprezes Banku Żywności w Płocku.
Co roku kilkusetosobowa rzesza wolontariuszy zbiera po 20–30 ton żywności. W tym roku nie zamierzają obniżyć poprzeczki. Żywność będzie przekazywana do organizacji współpracujących z Bankiem Żywności oraz czterech świetlic środowiskowych w Płocku: przy ulicy Bartniczej, przy Stanisławówce, działającej na Skarpie oraz w Radziwiu. W zbiórce uczestniczyć będzie 610 wolontariuszy. A do specjalnie oznaczonych koszyków można przekazywać wszystkie produkty, które przydadzą się na wigilijnym stole, ale także słodycze i produkty z długim terminem przydatności.

Z Caritas bądźcie 8 i 9 grudnia
Grudzień to tradycyjnie czas zbiórek organizowanych przez Caritas Diecezji Płockiej dla kilkuset podopiecznych. W tym roku do dzielenia się i zapełniania artykułami spożywczymi organizatorzy zapraszają w dniach 8–9 grudnia. – Zbiórki żywności będą prowadzone we wszystkich miastach, gdzie działają nasze placówki, czyli w Płocku, Makowie Mazowieckim, Płońsku, Mławie, Pułtusku, Żurominie. W piątek 8 grudnia od godziny 14.00, w sobotę 9 grudnia od 10.00 do 18.00 – mówi ks. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płock, dodając, że rokrocznie ze zbiórek udaje się w samym Płocku przygotować paczki dla około 400 osób.
Caritas zaprasza także swoich podopiecznych i osoby samotne na wigilię do siedziby przy ulicy Sienkiewicza 54, gdzie co roku kilkadziesiąt osób samotnych spędza wspólnie ten wyjątkowy dzień. Osoby samotne, które w tym roku chcą w wigilię dołączyć do Caritasowskiej rodziny, mogą zapisywać się w siedzibie Caritas przy ulicy Sienkiewicza 54.
Wigilia i Caritas to jeszcze jedna możliwość pomagania. Chodzi tu o Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które są symbolem pamięci o najmłodszych oczekujących na nasze wsparcie i pomoc. Świece można będzie nabyć w każdej parafii. Są one stawiane w wigilijny wieczór na pustym talerzu przygotowanym dla niespodziewanego gościa. Takie możemy kupować od 1993 roku. – Cały dochód przeznaczany jest na pomoc dzieciom z ubogich rodzin czy rodzin ze Wschodu. Dzięki temu możemy organizować dla nich letni wypoczynek – mówi ks. Bugaj.
Świece można także nabyć w sklepie Caritas przy ulicy Sienkiewicza 34 w Płocku.

8 i 9 grudnia zbiórka PCK w Tesco na paczki dla dzieciaków
Do wspólnego pomagania zapraszają wolontariusze PCK. gą otworzyć swoje serca.

Zobacz kolejny artykuł

Druga część obwodnicy już przejezdna

Na otwarcie tej drogi z pewnością płocczanie czekali z niecierpliwością. Drugi odcinek obwodnicy jest już …

Wojsko wraca do Płocka

Blisko 130 żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. …