Świat bez krat

Osadzeni w płockim Zakładzie Karnym nie tylko siedzą w celach i czasami wychodzą na spacerniak. Mogą także pracować, co daje im sporą szansę na prawie normalne życie. Bo skoro pracują, to zarabiają, mogą spłacać należności wobec państwa, składać pieniądze na „żelazną kasę”, także na własne potrzeby. Nie jest wykluczone, że wkrótce tuż za murami powstanie firma, która będzie zatrudniać kolejnych osadzonych.
W płockim Zakładzie Karnym przebywają przede wszystkim recydywiści, odbywający karę w systemie zamkniętym. Ale wyroki są różne, za różne przestępstwa. Większość skazanych spełnia warunki i może pracować. Każdy, zanim otrzyma propozycje, musi przejść odpowiednie procedury.
– Wykonywanie pracy przez osadzonych jest składową procesu resocjalizacji równie istotną jak jego pozostałe elementy. Praca daje więźniom możliwość udzielenia finansowego wsparcia rodzinie czy spłaty zadłużenia. Praca kształtuje poczucie przydatności, bycia pożytecznym. Jest to także nauka systematyczności i przygotowanie do powrotu do społeczeństwa. Osadzeni coraz chętniej korzystają z tej formy nauki współpracy w zespole, nabycia nowych umiejętności, podniesienia swojej atrakcyjności zawodowej – tłumaczy Marlena Kubera, rzecznik ZK Płock.
Praca jest jednym z najważniejszych warunków skutecznie prowadzonej resocjalizacji, dlatego na każde nowe stworzone miejsce lub propozycję zza murów, czeka kolejka zainteresowanych.
Na dziś na terenie Zakładu Karnego w Płocku pracuje ponad 220 osób, czyli niemal 49 proc. wszystkich osadzonych. Od 1 kwietnia 2018 roku płockiemu zakładowi podlega Oddział Zewnętrzny w Płońsku, gdzie pracę wykonuje 51 osadzonych, czyli niemal 40 proc. odsiadujących karę pozbawienia wolności. Łącznie pracę wykonuje 275 osadzonych, z czego niestety tylko 73 skazanych robi to odpłatnie.
Na terenie jednostki osadzeni pracują w kuchni, pralni, magazynie żywnościowym oraz depozytowym, w warsztacie gospodarczym, a także w radiowęźle.
Są zatrudnieni na stanowiskach: malarz-murarz, elektryk, hydraulik, szklarz, stolarz, ślusarz, pracownik gospodarczy, sprzątający-wydający posiłki, fryzjer, bibliotekarz, świetlicowy.

Zobacz kolejny artykuł

Obszar zapowietrzony

Groźna choroba pszczół zaatakowała na Mazowszu Płockim Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku wprowadził obszar zapowietrzony …

Od 1 września ul. Łukasiewicza ma być przejezdna

To jeszcze nie koniec Od początku tego roku trwa przebudowa ulicy Łukasiewicza. Przy tej okazji …