W sierpniu montaż tabliczek

Chociaż na razie jeszcze tego nie widać, to od tygodnia obowiązują nowe nazwy płockich ulic. Montaż tabliczek ma się rozpocząć w sierpniu.
Decyzja o zmianie zapadła podczas czerwcowej sesji Rady Miasta To wynik przyjętej przez Sejm w kwietniu ubiegłego roku ustawy dekomunizacyjnej. Chodzi o usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.
Najmniej problemów mają mieszkańcy ulicy Czwartaków, ponieważ ta pozostaje bez zmian. Radni sprecyzowali jedynie, że nazwa odnosi się do 4 Pułku Piechoty sformowanego w Płocku w czasach Księstwa Warszawskiego. Żołnierze pułku brali udział między innymi w kampanii hiszpańskiej w latach 1808 – 1810 oraz rosyjskiej w roku 1812. Wzięli także udział w bitwie narodów pod Lipskiem.
Zmiany nazw dotyczą przede wszystkim ulic na osiedlach Podolszyce Południe, Łukasiewicza oraz jednej w Radziwiu: ul. Gwardii Ludowej zmieni patrona na 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych; ul. Zygmunta Wolskiego zmieni się na ul. Stanisława Zgliczyńskiego – przedwojennego prawnika, społecznika, radnego i żołnierza, który zginął w obozie koncentracyjnym; ul. Stanisława Wiśniewskiego zmieni się na ul. Jerzego Pniewskiego – płocczanina, profesora UW, specjalisty w fizyce jądrowej, kandydata do nagrody Nobla; ul. Stefana Szczęsnego zmieni się na ul. Wacława Milke – twórcy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”; ul. Mariana Puchalskiego zmieni się na ul. św. Zygmunta; ul. Franciszka Zubrzyckiego będzie miała za patrona Andrzeja Drętkiewicza – pierwszego prezydenta Płocka po 1989 roku; ul. Władysława Mazura zmieni się na ul. Władysława Nowickiego – płockiego przedsiębiorcy, bohatera obrony miasta w 1920 roku, rozstrzelanego przez hitlerowców na początku okupacji; ul. Zygmunta Rogowskiego zmieni się na ul. św. Floriana; ul. Jana Orlińskiego będzie miała za patrona Stanisława Siennickiego – lekarza, płockiego Judyma, któremu płocczanie po śmierci ufundowali pomnik w podziękowaniu za blisko 40 lat służby; ul. Jana Wilczyńskiego zmieni się na ul. gen. Stanisława Maczka; ul. Stanisława Sołdka stanie się ul. Żeglarską.
Największe zamieszanie było z nowa nazwą dotychczasowej ulicy Gwardii Ludowej. Zespół do spraw nazewnictwa ulic zaproponował nazwę Inżynierów Płockich chcąc w ten sposób uhonorować płocczan – inżynierów, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Jednak pojawiły się inne wnioski. Radna Daria Domosławska z PO zaproponowała, by ulica nosiła nazwę Stadionowa, argumentując, że prowadzi właśnie do stadionu. Szef klubu radnych PO Artur Kras zaproponował, aby ulica Gwardii Ludowej nosiła imię biskupa Leona Wetmańskiego.

Zobacz kolejny artykuł

Podpowiadamy: gdzie i kiedy najlepiej wynająć mieszkanie w Płocku

Kto najczęściej wynajmuje mieszkania? Zapewne osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu na …