W sierpniu montaż tabliczek

Chociaż na razie jeszcze tego nie widać, to od tygodnia obowiązują nowe nazwy płockich ulic. Montaż tabliczek ma się rozpocząć w sierpniu.
Decyzja o zmianie zapadła podczas czerwcowej sesji Rady Miasta To wynik przyjętej przez Sejm w kwietniu ubiegłego roku ustawy dekomunizacyjnej. Chodzi o usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.
Najmniej problemów mają mieszkańcy ulicy Czwartaków, ponieważ ta pozostaje bez zmian. Radni sprecyzowali jedynie, że nazwa odnosi się do 4 Pułku Piechoty sformowanego w Płocku w czasach Księstwa Warszawskiego. Żołnierze pułku brali udział między innymi w kampanii hiszpańskiej w latach 1808 – 1810 oraz rosyjskiej w roku 1812. Wzięli także udział w bitwie narodów pod Lipskiem.
Zmiany nazw dotyczą przede wszystkim ulic na osiedlach Podolszyce Południe, Łukasiewicza oraz jednej w Radziwiu: ul. Gwardii Ludowej zmieni patrona na 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych; ul. Zygmunta Wolskiego zmieni się na ul. Stanisława Zgliczyńskiego – przedwojennego prawnika, społecznika, radnego i żołnierza, który zginął w obozie koncentracyjnym; ul. Stanisława Wiśniewskiego zmieni się na ul. Jerzego Pniewskiego – płocczanina, profesora UW, specjalisty w fizyce jądrowej, kandydata do nagrody Nobla; ul. Stefana Szczęsnego zmieni się na ul. Wacława Milke – twórcy Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”; ul. Mariana Puchalskiego zmieni się na ul. św. Zygmunta; ul. Franciszka Zubrzyckiego będzie miała za patrona Andrzeja Drętkiewicza – pierwszego prezydenta Płocka po 1989 roku; ul. Władysława Mazura zmieni się na ul. Władysława Nowickiego – płockiego przedsiębiorcy, bohatera obrony miasta w 1920 roku, rozstrzelanego przez hitlerowców na początku okupacji; ul. Zygmunta Rogowskiego zmieni się na ul. św. Floriana; ul. Jana Orlińskiego będzie miała za patrona Stanisława Siennickiego – lekarza, płockiego Judyma, któremu płocczanie po śmierci ufundowali pomnik w podziękowaniu za blisko 40 lat służby; ul. Jana Wilczyńskiego zmieni się na ul. gen. Stanisława Maczka; ul. Stanisława Sołdka stanie się ul. Żeglarską.
Największe zamieszanie było z nowa nazwą dotychczasowej ulicy Gwardii Ludowej. Zespół do spraw nazewnictwa ulic zaproponował nazwę Inżynierów Płockich chcąc w ten sposób uhonorować płocczan – inżynierów, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Jednak pojawiły się inne wnioski. Radna Daria Domosławska z PO zaproponowała, by ulica nosiła nazwę Stadionowa, argumentując, że prowadzi właśnie do stadionu. Szef klubu radnych PO Artur Kras zaproponował, aby ulica Gwardii Ludowej nosiła imię biskupa Leona Wetmańskiego.

Zobacz kolejny artykuł

Pielęgniarka, społecznik, senator

Dzisiaj, w piątek, 26 kwietnia warto wybrać się do Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku. O godz. …