Najnowsze informacje

Rezonans najnowszej generacji na Winiarach

U ponad dwustu pacjentów wykonano badania nowoczesnym tomografem zakupionym dla szpitala wojewódzkiego na Winiarach. Najnowszej generacji aparat zapewnia pacjentom maksimum komfortu, zachowuje jakość obrazowania oraz szeroki wachlarz możliwości klinicznych. Od badań onkologicznych różnych części ciała, badań neurologicznych, ortopedycznych badań stawów, badań okolic brzucha, miednicy, gruczołu piersiowego, aż po badania naczyniowe z kontrastem i bez oraz badania serca.
Zakres możliwości klinicznych nowego rezonansu odpowiada w pełni wymogom współczesnej nowoczesnej diagnostyki i leczenia. – Bez takich sprzętów dziś nie może istnieć diagnostyka i leczenie. Nowoczesna pracownia i rezonans pozwalają nam zwiększyć zakres, rodzaj i liczbę badań niezbędnych we współczesnej medycynie. Bardzo istotne jest to, że zwiększy się liczba badań wykonywanych u pacjentów z chorobami onkologicznymi, schorzeniami ortopedycznymi i u dzieci – podkreślał Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Przygotowanie nowoczesnej pracowni wraz z całym wyposażeniem zrealizowano w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Na ten cel przeznaczono 5.642.251,28 zł, w tym: 3.915.780,00 zł to środki z Ministerstwa Zdrowia, 1.470.901,60 zł środki z budżetu województwa mazowieckiego. Z własnego budżetu szpital na ten cel przeznaczył kwotę 255.569,68 zł.
– Zakup nowoczesnego rezonansu to nie tylko krótszy czas oczekiwania na badanie czy szerszy zakres diagnostyki. Bardzo duże znaczenie ma fakt, że pacjenci nie są narażeni na szkodliwe dla zdrowia promieniowanie, z którym mamy do czynienia w innych technikach obrazowania, takich jak RTG czy tomografia komputerowa, co jest szczególnie istotne w kontekście konieczności wielokrotnego powtarzania badań wynikającej z monitorowania stanu pacjenta, przebiegu choroby i oceny dynamiki zmian, a jednocześnie uzyskiwania powtarzalnych umożliwiających wiarygodne porównanie (monitoring) obrazów – mówił podczas konferencji Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Uruchomiona w szpitalu pracownia rezonansowa jest już drugą. Pierwsza działa od 2006 r. Rocznie wykonywanych jest ponad 4 tys. badań diagnostycznych. Dyrektor szpitala Stanisław Kwiatkowski zwracał uwagę na to, że po przeprowadzeniu analiz zapotrzebowania na te świadczenia podjęto decyzję o powiększeniu pracowni. – Patrząc na statystyki i wymogi diagnostyki, jest to uzasadnione zapotrzebowaniem na świadczenia – mówił dyrektor Kwiatkowski.
Oprócz wysokiej jakości otrzymywanych obrazów, aparat ma możliwość zwiększenia średnicy tunelu, co ma szczególne znaczenie w przypadku badań pacjentów, którzy nie czują się komfortowo przebywając w ciasnych pomieszczeniach, badań dzieci, a także badań pacjentów wymagających utrzymania łatwiejszego dostępu z zewnątrz (monitorowania/nadzoru funkcji życiowych, podawania leków w trakcie badania). Ma także całkowicie odłączany stół pacjenta z wbudowanymi cewkami umożliwiającymi wykonanie szeregu badań bez konieczności przekładania cewek i niezależnie od kierunku ułożenia pacjenta na stole (głowa pierwsza lub stopy pierwsze). Umożliwia ułożenie pacjenta do badania poza pomieszczeniem rezonansu magnetycznego, regulację wysokości położenia blatu podczas transportu pacjenta do, z i poza pomieszczeniem badań oraz awaryjną ewakuację pacjenta (szczególnie ważne w przypadku pacjentów w stanie wymagającym nadzoru medycznego, interwencji i nagłego podania leków). Jest też możliwość redukcji artefaktów ruchowych oraz redukcji hałasu.
rad

Zobacz kolejny artykuł

Druga część obwodnicy już przejezdna

Na otwarcie tej drogi z pewnością płocczanie czekali z niecierpliwością. Drugi odcinek obwodnicy jest już …

Wojsko wraca do Płocka

Blisko 130 żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. …