Propozycje dla płocczan

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Płocka Wioletta Kulpa przedstawiła pomysł wprowadzenia w naszym mieście bezpłatnej komunikacji publicznej. Natomiast urzędujący prezydent Andrzej Nowakowski poinformował, że przygotowane jest zarządzenie wprowadzające od września tego roku bezpłatne przejazdy autobusami dla dzieci w wieku powyżej 4 lat oraz dla uczniów szkol podstawowych.
Zdaniem Wioletty Kulpy samochody osobowe i autobusy komunikacji miejskiej powodują zanieczyszczenie powietrza. – Ilość pyłów PM 10 i PM 2,5 przekracza normy, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Do tego hałas – mówi Wioletta Kulpa. – Jako Prawo i Sprawiedliwość mamy propozycję dla mieszkańców Płocka. Chcemy wprowadzenia bezpłatnej komunikacji. Oprócz zanieczyszczenia i hałasu nasza propozycja ma związek z demografią w Płocku.
Szefowa klubu radnych PiS w Radzie Miasta zwraca uwagę, że z roku na rok spada liczba mieszkańców. – Doktor Przemysław Śleszyński z Polskiej Akademii Nauk opracował dokument, z którego wynika, że dziś mamy około 120 tysięcy płocczan, natomiast do 2050 roku ta liczba spadnie do 86 tysięcy. Do tej pory władze miasta nie zrobiły nic, żeby liczba mieszkańców wzrastała. Nie zrobiono też nic, by zahamować tendencje odpływu mieszkańców do gmin ościennych lub innych miast – dodaje Wioletta Kulpa.
Bezpłatna komunikacja ma być jednym z pomysłów przeciwdziałania niekorzystnym tendencjom demograficznym w Płocku. – Bezpłatna komunikacja zachęci do powrotu mieszkańców, którzy z Płocka się wyprowadzili. To nie jest utopia. Jako operator dokładamy do komunikacji miejskiej około 20 milionów złotych rocznie, a sprzedaż biletów przynosi około 14 milionów złotych. Prezydent Płocka chwali się najwyższym w historii budżetem. Jesteśmy w stanie znaleźć w nim te 14 milionów złotych, aby zaproponować mieszkańcom bezpłatną komunikację. W konsekwencji może to spowodować przyrost mieszkańców miasta. Tego nie da się przeliczyć na pieniądze – mówi Wioletta Kulpa.

Zobacz kolejny artykuł

Dyspozytor z Siedlec zadecyduje dla kogo karetka…

Radni województwa mazowieckiego zdecydowanie sprzeciwiają się planom wojewody dotyczącym zmniejszenia liczby rejonów działania dyspozytorni medycznej. …

Zawieźliśmy świąteczne paczki dla naszych rodaków na Wschodzie

Za kilka dni spotkamy się przy świątecznym stole, złożymy sobie życzenia i zasiądziemy do uroczystej …