fot. Dariusz Ossowski

Prezydencie, daj pieniądze!

Budowa ulic, remonty chodników, skwery, place zabaw, ochrona przed hałasem i zanieczyszczeniem powietrza – płockie rady mieszkańców osiedli oczekują, że władze miasta będą inwestować w różne dziedziny życia. Czy ich oczekiwania zostaną zrealizowane, przekonamy się, gdy Rada Miasta przyjmie budżet na 2015 roku.

Do zadań rad osiedli należy między innymi składanie wniosków do władz miasta, jednostek organizacyjnych gminy oraz innych podmiotów działających na osiedlu w sprawach istotnych dla mieszkańców. Szczególnie mogą one dotyczyć lokalizacji obiektów przemysłowych, handlowych, kulturalnych, lokalizacji terenów zielonych, sportowych i rekreacyjnych, ochrony środowiska, pomocy zdrowotnej i społecznej, inwestycji i remontów.
W 2014 roku każda z rad osiedli mogła zaproponować na swoim terenie przeprowadzenie inwestycji o wartości maksymalnej do 500 tysięcy złotych. Miały to być dodatkowe przedsięwzięcia, poza tymi, które już wcześniej zostały zaplanowane w budżecie miasta. Z tej puli zostały wybudowane między innymi boisko w miejscu zniszczonego stadionu w Borowiczkach, wyremontowano ulicę Kossobudzkiego na osiedlu Łukasiewicza, powstało boisko przy Szkole Podstawowej nr 13 w Trzepowie, skwer rekreacyjny przy Al. Jachowicza na osiedlu Kolegialna i skwer przy ul. Popłacińskiej 42 na Radziwiu oraz parking przy ogródkach działkowych na ul. Medycznej na Winiarach. Przystąpiono także do projektowania pasażu na Zielonym Jarze. To tylko część z zaproponowanych przez rady mieszkańców osiedli inwestycji. Znacznie droższym i większym zadaniem, które zostało dofinansowane z budżetu państwa, był remont al. Armii Krajowej na Podolszycach Północ i Zielonym Jarze.
Czy także w nadchodzącym roku rady mieszkańców mogą liczyć na wsparcie finansowe Urzędu Miasta? – Rady mieszkańców osiedli są finansowane w zakresie zabezpieczającym ich funkcjonowanie. Nie mają własnych budżetów na inwestycje. Wszystkie zostały poproszone o przygotowanie listy najbardziej pilnych inwestycji. Na najbliższe trzy lata, czyli do końca kadencji obecnych rad będzie to kwota 1 miliona złotych dla każdego osiedla – mówi Hubert Woźniak z zespołu spraw medialnych Urzędu Miasta.
O oczekiwania poszczególnych rad mieszkańców osiedli zapytaliśmy ich przedstawicieli.

Borowiczki. Więcej światła
Mieszkańcy Borowiczek czekają przede wszystkim na remont ulic Harcerskiej i Borowickiej. – Potrzebne są remonty jezdni i chodników. Na Harcerskiej zrobiono nowy chodnik jedynie do baru z piwem i do sklepu z alkoholem. Mieszkańcy ulicy Odległej toną w błocie i ciemnościach, podobnie jest na Wilczej – mówi przewodniczący rady mieszkańców Borowiczki Andrzej Kowalski.

Ciechomice. Budowa ulic
W Ciechomicach zakończyła się już budowa systemu kanalizacji.
– Obiecano nam, że po zakończeniu budowy kanalizacji rozpoczną się budowy ulic. Nic się nie dzieje, żeby chociaż projekty zostały wykonane. Z naszych propozycji nic nie uwzględniono. Dzięki budżetowi obywatelskiemu będzie jedynie robiony plac zabaw przy ul. Browarnej – zauważa przewodnicząca rady mieszkańców osiedla Marzena Jakacka.


Jacek Danieluk
j.danieluk@tp.com.pl

Zobacz kolejny artykuł

Podpowiadamy: gdzie i kiedy najlepiej wynająć mieszkanie w Płocku

Kto najczęściej wynajmuje mieszkania? Zapewne osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu na …