fot. Dariusz Ossowski

Potrzebujemy milionów euro

Bazylika katedralna w Płocku wygląda jak nowa. Pod tory linii kolejowej Płock–Modlin już umacniany jest nasyp. Sierpczanie jeżdżą do Warszawy nowoczesną dwupasmówką. A wszyscy w chwilach wolnego czasu pławią się w gorących źródłach w Gostyninie. Czy to fikcja? Na razie tak. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że być może jakaś część tych inwestycji zostanie zrealizowana dzięki unijnym pieniądzom.
W perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014–2020, nasz kraj ma otrzymać ponad 105 mld euro. Gros z tych pieniędzy (ok. 80 mld euro) to tzw. fundusz spójności, który jest przeznaczony na wyrównywanie poziomu rozwoju między krajami i regionami UE. Z tej puli blisko 40 proc. środków zarządzać będą samorządy wojewódzkie poprzez swoje regionalne programy operacyjne.
W ramach swojego RPO Mazowsze będzie miało do wykorzystania blisko 2,1 mld euro. W porównaniu z poprzednią perspektywą budżetową UE (lata 2007–13) Mazowsze ma mniej o 700 mln euro. Dlaczego?


Grzegorz Szkopek
g.szkopek@tp.com.pl

Zobacz kolejny artykuł

Nie milkną echa profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej

Plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą w barwach tęczy, przyklejone m.in. do przenośnych …

Jeden komentarz

  1. potrzebujemy milionów .................

    TYLKO DLACZEGO KATEDRA JEST NA PIERWSZYM MIEJSCU??.ZA ODNOWIENIE POWINIEN ZAPŁACIĆ WATYKAN PO POŁOWIE Z NASZYMI NADZIANYMI ”PASTERZAMI”.TYLKO NIE MÓWCIE O ZABYTKU,O DUMIE itp.ZNAMY TO, ZNAMY.