Podpowiadamy: gdzie i kiedy najlepiej wynająć mieszkanie w Płocku

Kto najczęściej wynajmuje mieszkania? Zapewne osoby, które nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu na kupno i urządzenie swojego gniazdka. W końcu najlepiej mieć własny, pewny dach nad głową. Jednak w naszym mieście jest spora grupa osób, które z różnych względów muszą poprzestać na wynajmie i poszukać dla siebie tymczasowego lokum. I tutaj zaczynają się pojawiać problemy.
Posiadanie własnej nieruchomości daje nam poczucie bezpieczeństwa. Możemy je także urządzić po swojemu – tak, jak tylko sobie wymarzymy. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu na kupno swoich czterech kątów. Natomiast pozostali wynajmują pokoje, mieszkania, piętra domków jednorodzinnych i zamiast opłacania kredytu – określoną kwotę przelewają na konto właściciela nieruchomości.

Młodość na wynajmie
Zazwyczaj to właśnie ludzie młodzi, przede wszystkim studenci oraz ci, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, szukają lokali do wynajęcia. Ma to być dla nich miejsce, w którym spokojnie będą mogli stawiać swoje pierwsze samodzielne kroki i odczekać pierwszy trudny okres. – W mojej pracy nabieram dopiero doświadczenia i wypłata jeszcze nie jest zbyt wysoka. Poszukiwałem ofert budżetowych. Dobrze by było móc także odłożyć nieco gotówki na przyszłość – tłumaczy Dawid, który niedawno poszukiwał lokalu do wynajęcia.
Studenci natomiast potrzebują kawałka przestrzeni, gdzie mogliby odetchnąć po całym dniu zajęć na uczelni. Nie wszyscy decydują się na mieszkanie w akademiku, który dla jednych może być przygodą życia, a dla innych miejscem pozbawionym prywatności i na ogół mało komfortowym. Wynajęte mieszkania z pewnością traktują jedynie przejściowo – po prostu chcą mieć miejsce do nauki, noclegu i ewentualnie spotkań ze znajomymi.
Zdarzają się też przypadki, kiedy to w wyniku różnych losowych wydarzeń rodzina z dziećmi musi się przenieść do wynajmowanego mieszkania. Są też osoby samotne, które w danym momencie nie widzą potrzeby kupna własnego mieszkania i wolą je wynajmować. W większości po prostu są to ludzie młodzi – raczej nie słyszy się o tym, aby to emeryt lub senior wynajmował lokum. Osoby mające już stałą pracę oraz własne rodziny, ale też wychowujące dzieci również wolą mieć stałe miejsce zamieszkania.

Reklama

Ceny jakby warszawskie
Wydawać by się mogło, że wynajmujący mieszkania zdają sobie sprawę, jak wygląda grupa docelowa, do której kierują ogłoszenia. Młodzi ludzie poszukujący tymczasowego miejsca do mieszkania raczej nie są osobami o dużych możliwościach finansowych. I niestety, jak coraz częściej się okazuje, nie stać ich na wynajem.
Najwięcej ofert wynajmu można znaleźć pomiędzy czerwcem a początkiem października, gdy wraz z początkiem lata m.in. studenci zwalniają lokale. Wybór jest spory, ale i ceny dość wysokie. Z kolei okres między wrześniem a majem jest w rynku nieruchomości nazywany „martwym”, ponieważ wtedy pojawia się najmniej mieszkań do wynajęcia. Specjaliści jednak twierdzą, że dla poszukujących jest to najbardziej korzystny czas, bowiem można wytargować z właścicielem niższe opłaty – w końcu i tak w zimie nie ma wielu chętnych.
Tymczasem w Płocku nawet w zimowym okresie wynajęcie mieszkania to duży wydatek.

Joanna Biała
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Płocki raport drogowy 19 marca

Informujemy, gdzie 19 marca 2019 r. będą prowadzone naprawy na ulicach w Płocku. Zamknięte dla …