Płock przestanie być komunikacyjną czarną dziurą?

Jest szansa, aby podróż pociągiem z Płocka do Warszawy trwała nieco ponad godzinę. Na razie brzmi to fantastycznie, ale jeśli uda się zrealizować Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność”, a dokładniej prowadzące do niego linie kolejowe, to fantazje zamienią się w rzeczywistość. Co prawda na taką podróż będziemy musieli jeszcze poczekać dobrych kilka lat, ale pierwsze kroki zostały już zrobione.
Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” powstanie w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, 40 kilometrów na zachód od Warszawy. Równolegle z planowaniem inwestycji trwają prace nad programem modernizacji i budowy nowych linii kolejowych na potrzeby CPK. W maju nad planem połączeń kolejowych CPK ma pochylić się rząd i ma on trafić do konsultacji społecznych.

– Korzyści z inwestycji kolejowych w ramach Programu CPK są niezaprzeczalne. Ponad 100 polskich miast znajdzie się w strefie gwarantującej dojazd do CPK w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. To pozwoli na skomunikowanie za sprawą lotniskowo–kolejowego węzła CPK większości najważniejszych ośrodków miejskich w Polsce – twierdzi wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild, cytowany w niedawnym komunikacie spółki CPK.
Plany przewidują, że w związku z budową CPK zostanie zmodernizowanych lub zbudowanych ok. 1,6 tys. kilometrów linii kolejowych. W ramach całej inwestycji ma powstać pajęczyna nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK. Te kierunki to tzw. szprychy. W szprysze nr 1, prowadzącej do Trójmiasta znalazł się Płock. Jest pierwszym przystankiem tuż za CPK. Linia do Płocka miałaby zostać wybudowana od początku. W myśl porozumienia między spółką CPK z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi i Ministerstwem Infrastruktury, linia do Płocka zostałaby zbudowana przez CPK.
Kiedy taka linia mogłaby powstać?

tekst i fot. Eliza Kinalska

Zobacz kolejny artykuł

Wszystkie płockie szkoły zdecydowały się na strajk 8 kwietnia

W Płocku 50 placówek na 60 opowiedziało się za przystąpieniem do strajku zapowiadanego na 8 …