Płocczanin za kierownicą

W Płocku jest około 60 tys. kierowców legitymujących się prawem jazdy. Najmłodszy ma 14 lat i prawo jazdy kategorii AM na motorower, najstarszy zaś to 98-latek. I choć nie wszyscy praktykują, niektórzy trzymają prawo jazdy w portfelu tylko po to, by móc je pokazać, gdy potrzebny jest drugi dokument ze zdjęciem, to fachowcami od jazdy jesteśmy wszyscy. Podobno na drodze lepiej radzą sobie mężczyźni niż kobiety, za to panie rzadziej przekraczają prędkość i są uważniejsze, nie ścigają się z innymi. Największym problemem są natomiast niedzielni kierowcy, którzy tylko od czasu do czasu, z kapeluszem naciągniętym na głowę, mocno trzymając kierownicę i trąbiąc na innych, próbują przemieścić się z miejsca na miejsce.
Każdy, bez względu na to, czy prowadzi samochód, czy nie, doskonale wie, jakie błędy popełniają kierowcy: za późno włączają kierunkowskazy, jadą zbyt wolno lewym pasem, wyprzedzają na trzeciego, nie potrafią jeździć po rondzie itd. Każdy z nas może bez problemu wymienić kilkanaście absurdalnych zachowań, które nie mają nic wspólnego z kulturą czy z bezpieczeństwem jazdy. Inna sprawa, że zdaniem kierowców większość przepisów ruchu drogowego jest bez sensu, a powstały one tylko po to, żeby utrudnić im życie.

Po prezent do WORD

Kierowca agresywny, jadący zbyt szybko, to oczywiście ogromne zagrożenie na drodze. Jeszcze większym są prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Niestety od kilku lat takich kierowców jest wielu i nic nie wskazuje na to, że będzie ich mniej.
Wśród płockich kierowców aktualnie jest około 280 osób, którym prawa jazdy zostały cofnięte za przekroczenie dozwolonej liczby punktów za popełnione wykroczenia drogowe. Ta liczba jest płynna, bo kolejni kierowcy trafiają do tego grona, inni idą na szkolenie w WORD i egzamin, a potem dostają w „prezencie” 6 punktów, którymi muszą tak gospodarować, by nie oddawać dokumentu do Oddziału Komunikacji Urzędu Miasta.
Jola Marciniak
jola.marciniak@tp.com.pl
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Utrudnienia gwarantowane

Prawdopodobnie 15 czerwca ma się rozpocząć przebudowa al. Kilińskiego. W tym samym czasie rozpocznie się …