Planujemy wydatki: choinka, prezenty, dekoracje, żywność… Święta za 1168 zł

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Witryny sklepowe wypełniły się dekoracjami, które mają nas wprowadzić w świąteczny nastrój. Z czym kojarzy nam się ten czas? Przede wszystkim z gorączką przedświątecznych zakupów. A zakupy kosztują. Potrawy, prezenty, choinka i dekoracje to wydatki, na które według badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte statystyczny Polak przeznaczy 1168 złotych. Jest to wzrost o 6% w stosunku do roku 2017.
Nie od dziś wiadomo, że przygotowanie Świąt Bożego Narodzenia to jeden z największych wydatków w ciągu roku. W naszym kraju tradycyjnie święta te obchodzone są w wyjątkowy sposób. Już sama Wigilia, podczas której na stole powinno się znaleźć 12 potraw, a pod choinką prezenty, generuje duże wydatki. Jeżeli dodamy do tego dwa świąteczne dni biesiadowania przy stole, to może uzbierać się spora suma.

Żywność to podstawa
Znaczną część pieniędzy przeznaczonych na święta wydajemy na żywność. Według raportu Deloitte statystyczny Polak przeznaczy na świąteczne zakupy 511 zł. W asortymencie sklepów znajdziemy duży wybór artykułów, które zwyczajowo powinny znaleźć się na świątecznym stole. Ceny są zróżnicowane. Zacznijmy od podstawowych rzeczy, bez których nie jesteśmy w stanie przygotować świątecznej wieczerzy.
Do tej kategorii należy mąka, bez niej nie da się zrobić pierogów, uszek czy wszelkiego rodzaju ciast. Za kilogram mąki zapłacimy ok. 2 zł, choć niektóre sieci handlowe oferują promocyjne ceny, które rozpoczynają się już od ok. 1,39 zł/kg. Można też kupić większe – 2,5-kilogramowe opakowanie, za które zapłacimy 4,79 zł.
Ceny cukru, który również jest niezbędnym artykułem w czasie świątecznych przygotowań, kształtują się na poziomie ok. 2 zł. Za jajka z tzw. wolnego wybiegu zapłacimy w dyskontach od ok. 10,99 za 20 sztuk. Mendel (15 szt) wiejskich jaj na targowisku lub od zaprzyjaźnionego rolnika to wydatek od 10 do 13 zł.
Aby przygotować świąteczne wypieki niezbędne są również margaryna/masło oraz olej. Ceny margaryny przeznaczonej do wypieków to niewiele ponad 2 zł, masło jest dużo droższe – kostka to wydatek ok. 6-8 zł. Również olej jest w cenie. Za litr trzeba zapłacić ponad 5 zł.
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć barszczu.

Eliza Kinalska
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Zawieźliśmy świąteczne paczki dla naszych rodaków na Wschodzie

Za kilka dni spotkamy się przy świątecznym stole, złożymy sobie życzenia i zasiądziemy do uroczystej …

Nauczyciele ostrzegają: będziemy protestować!

Do końca bieżącego roku nauczyciele mają wypowiedzieć się, w jakiej formie chcą protestować przeciwko zbyt …