Pielęgniarka, społecznik, senator

Dzisiaj, w piątek, 26 kwietnia warto wybrać się do Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku. O godz. 18.00 rozpocznie się tam promocja albumu-biografii o dr Janinie Fetlińskiej – pierwszej w Polsce pielęgniarki, która uzyskała stopień doktora nauk medycznych, senator z okręgu płocko-ciechanowskiego, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.
Publikacja „Janina Fetlińska. Pielęgniarka, społecznik, senator RP (1952–2010)” zbiegła się z obchodami 9. rocznicy śmierci senator Janiny Fetlińskiej, która zginęła tragicznie w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
Album to efekt 15 miesięcy intensywnej pracy wielu osób. Przyznam, że kiedy w styczniu 2018 roku zorganizowałem spotkanie, na którym podzieliłem się pomysłem książki o życiu i wspaniałej pracy dr Fetlińskiej, sam nie spodziewałem się takiego efektu. Serdecznie zapraszam mieszkańców Płocka do Opactwa na spotkanie promujące biografię doktor Janiny Fetlińskiej. Warto poznać i przeczytać o osobie, która wszędzie gdzie się pojawiała zostawiała trwały, niezapomniany, niezatarty ślad  – podkreśla poseł Maciej Małecki, pomysłodawca książki.
W programie przewidziany jest panel dyskusyjny promujący biografię, którą poprowadzi Maciej Małecki, a panelistami będą autorzy książki dr Rafał Zgorzelski oraz przyjaciele dr Janiny Fetlińskiej.
Janina Fetlińska w 1986 r. jako pierwsza w Polsce pielęgniarka uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. „Przez miłość do ludzi zostałam pielęgniarką” – mówiła Janina Fetlińska o wyborze drogi życiowej. Była dyrektorem Biura Ciechanowskiego Konsorcjum Zdrowia oraz pierwszym prezesem Stowarzyszenia Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce. Tworzyła samorząd pielęgniarski na Mazowszu. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Była jednym z najbardziej aktywnych i pracowitych senatorów (VI i VII kadencji).
Książka powstała dzięki zaangażowaniu partnerów projektu, tj. Fundacji PZU, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Grupy Azoty S.A. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa. Patronat honorowy nad publikacją objął Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Oddawaj krew i pomagaj z Legionem

W sobotę, 1 czerwca można będzie oddawać krew w ramach akcji Krwawa Sobota z Legionem. …