Obszar zapowietrzony

Groźna choroba pszczół zaatakowała na Mazowszu Płockim
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku wprowadził obszar zapowietrzony na terenie Płocka oraz gmin Nowy Duninów, Stara Biała i Łąck. Wszystko z powodu wystąpienia bardzo groźnej choroby pszczół – zgnilca amerykańskiego.

W gminie Nowy Duninów obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości Popłacin, Dzierzązna, Brwilno, Soczewka. W Starej Białej miejscowości Brwilno, Maszewo, Maszewo Duże, Nowa Biała. W gminie Łąck od ronda łączącego ul. Kutnowską z DK 60 do miejscowości Grabina oraz od Grabiny do granicy z Soczewką.
W obszarze zapowietrzonym zakazane jest przemieszczanie rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku, a także organizowanie wystaw lub targów z udziałem pszczół.
Zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku, dotyczącym wprowadzenia obszaru zapowietrzonego, prezydent Płocka oraz wójtowie gmin mają obowiązek oznakowania obszaru zapowietrzonego poprzez ustawienie odpowiednich tablic.
Ognisko zgnilca amerykańskiego odkryto w miejscowości Popłacin.
gsz

Zobacz kolejny artykuł

Straż zamknęła escape room w Płocku

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zdecydowała w minioną sobotę, 5 stycznia o zamknięciu jedynego w …