Nie milkną echa profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej

Plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą w barwach tęczy, przyklejone m.in. do przenośnych toalet w okolicach kościoła na Górkach w Płocku W sprawie profanacji głos zabrali m.in. szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz rzecznik Episkopatu Polski Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie Biskup płocki Piotr Libera przewodniczył specjalnemu nabożeństwu przebłagalnemu związanemu z profanacją – To barbarzyństwo – mówią płocczanie

Głośno było ostatnio o Płocku w niemal wszystkich mediach w Polsce. A to za sprawą wydarzeń, do jakich doszło w kościele św. Dominika na Górkach.
Wszystko zaczęło się w Wielką Sobotę. W wystroju Grobu Pańskiego w kościele na Górkach znalazły się kartony, na których wypisano grzechy, np. kłamstwo, chciwość, przemoc, nałogi, zboczenia. Znalazł się też karton ze skrótem LGBT. Nie spodobało się to dwójce płockich aktywistów: Monice Niedźwieckiej i Mateuszowi Goździkowskiemu, którzy działają na rzecz równouprawnienia środowisk lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów. W ramach protestu m.in. w kwiaty przy Grobie Pańskim wetknęli chorągiewki w barwach tęczy, symbolu środowisk LGBT. Podobne chorągiewki wetknęli w koszyczek ze święconką. Monika Niedźwiecka tłumaczyła na antenie płockiego radia RPL FM, że w ten sposób chciała „zaprotestować przeciwko nienawiści wobec osób LBGT”.

Reklama
Działania płockich aktywistów spotkały się oczywiście z reakcją proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego, ks. Tadeusza Łebkowskiego. Doszło do ostrej wymiany zdań. Efektem tego są trzy policyjne postępowania. Dwa związane ze złośliwym przeszkadzaniem w publicznym wykonywaniu aktów religijnych, a jedno z kradzieżą karty z telefonu płockiego aktywisty.
Po tych wydarzeniach płocka kuria wydała komunikat prasowy. „Uprzejmie informuję, że w dniu 25 kwietnia doszło do spotkania Biskupa Pomocniczego z ks. proboszczem Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. Ks. proboszcz złożył obszerne wyjaśnienia dotyczące konfliktu powstałego wokół Grobu Pańskiego. Ponadto informuję, że ks. proboszcz zawiadomił Policję o zajściach w świątyni parafialnej. Zgłoszenie zostało przyjęte. Jako strona kościelna czekamy na zakończenie postępowania. Pragnę nadmienić, że w tych dniach były kierowane pod adresem ks. proboszcza groźby nawołujące do fizycznej przemocy wobec niego, w tym zagrażające jego życiu. Ks. proboszcz nie skorzystał z zaproponowanej przez Policję ochrony osobistej” – czytamy w komunikacie.
Ale wydarzenia z Wielkiej Soboty to nie koniec.

Grzegorz Szkopek
fot. Ze zbiorów Twitter. com/GodekKaja

Zobacz kolejny artykuł

Wszystkie płockie szkoły zdecydowały się na strajk 8 kwietnia

W Płocku 50 placówek na 60 opowiedziało się za przystąpieniem do strajku zapowiadanego na 8 …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.