Najdroższy samochód – Aston Martin, jest pierwsza zarejestrowana elektryczna Tesla

atrząc na płockie ulice widzimy doskonale, że znacznie szybciej przybywa nowych samochodów niż miejsc parkingowych na osiedlach. We wrześniu w bazie CEPiK było zarejestrowanych ponad 109 tys. pojazdów z numerem rejestracyjnym rozpoczynającym się od liter WP. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców miasta i fakt, że w bazie są też samochody ciężarowe i autobusy, to można śmiało powiedzieć, że w niemal każdej płockiej rodzinie jest tyle aut, ile osób dorosłych.
Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2018 roku w płockim Oddziale Komunikacji Urzędu Miasta zarejestrowanych zostało ponad 10 tys. pojazdów. Oczywiście są to samochody osobowe, ciężarowe, autobusy. Niestety, najwięcej z nich to pojazdy starsze, pochodzące z końca XX i z początku XXI wieku. Bo dziś samochody są na tyle tanie, że młodzi ludzie, po zdaniu egzaminu i otrzymaniu prawa jazdy, niemal od razu kupują auto – najczęściej BMW i audi. Wśród nowych zarejestrowanych pojazdów zdecydowanie przewodzi toyota i volkswagen.
Zdaniem dyrektor Oddziału Komunikacji UMP Katarzyny Mrozowskiej, liczba zarejestrowanych przez pierwsze osiem miesięcy tego roku pojazdów może być nieco zawyżona. – Do 31 sierpnia obowiązywały przepisy EURO 6 dotyczące emisji spalin. Wszystkie salony samochodowe, które miały u siebie pojazdy z taką homologacją, mogły nadal je rejestrować. Ale importer sprowadzający kolejne nowe auta, musiał uzyskać odstępstwo od tej homologacji, co niestety dodatkowo kosztuje. Dlatego właściciele salonów postarali się, by zarejestrować wszystkie samochody przed 31 sierpnia, a to być może nieco zaciemniło statystykę.

Reklama
Średnio każdego roku rejestrowanych jest ponad 12 tys. pojazdów. W 2016 roku było to 12 390, a w ubiegłym roku – 12 560. W 2018 roku ta liczba będzie nieco wyższa, ale trzeba pamiętać, że to nie oznacza, że na drogi wyjedzie o tyle pojazdów więcej. Każdego roku przybywa „tylko” około 4 tys. samochodów, sporo ubywa, są sprzedawane, wyrejestrowywane. – To spora ilość, jak na takie miasto, co na pewno doskonale widać na ulicach – podkreśla Katarzyna Mrozowska.
Zdecydowanie najwięcej samochodów rejestrują ludzie młodzi. Taka jest dziś tendencja, że najwięcej aut rejestrowanych jest przed i w czasie wakacji, wiele z nich szybko jest wyrejestrowywanych, bo młodzi ludzie często zmieniają pojazdy. Starsze osoby wolą znacznie młodsze samochody, a kiedy już kupują, to na dłużej.

Wyjątkowe pojazdy
W płockim Oddziale Komunikacji w sierpniu 2018 roku została zarejestrowana na osobę prywatną elektryczna tesla. Jest to pierwszy i jedyny taki pojazd. Niedawno został zarejestrowany także elektryczny fiat 500. W sumie zarejestrowanych jest 15 pojazdów elektrycznych. Do tego dodać trzeba hybrydy, głównie toyoty, a także autobusy, które już wyruszyły na ulice miasta.
Jest również jeden najdroższy pojazd zarejestrowany w Płocku – aston martin, który został zakupiony w salonie, a jego właściciel jest pierwszym posiadaczem tego wyjątkowego pojazdu.
Mieszkańcy Płocka posiadają 74 pojazdy zabytkowe, głównie mercedesy, ale są i jaguary oraz auta polskiej produkcji. Najstarszy pojazd pochodzi z 1941 roku.

Jola Marciniak
fot. www.pixabay.com

Zobacz kolejny artykuł

Wielkanocne wycinanki z Sannik

Coraz mniej mamy miejsc, w których kultywowane są polskie tradycje ludowe. Tym bardziej należy doceniać …