Komunalne przy Sienkiewicza jak apartamenty

Mieszkania komunalne i potrzeby inwestycyjne w tym zakresie były jednym z tematów ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta. Szefowa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Wioletta Kulpa zwróciła uwagę na wyjątkowo – jej zdaniem – wysoki koszt budowy mieszkań w przebudowywanej właśnie kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 38. – Policzyłam, że koszt jednego metra kwadratowego wynosi blisko 9 tysięcy złotych. Przecież to nie są apartamentowce – mówi radna.
Prace przy ul. Sienkiewicza 38 rozpoczęły się w sierpniu 2016 roku. Inwestorem jest Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W styczniu tego roku do budynku mieli się wprowadzić lokatorzy w ramach realizowanego przez miasto programu „Mieszkania na start”. W zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 38 miało powstać 39 lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami przynależnymi. 28 mieszkań miało być zlokalizowanych w budynku frontowym, pozostałych 11 w dwóch oficynach. Jednak we wrześniu 2016 roku doszło do katastrofy budowlanej. Zawaliła się część prawej oficyny. Według ekspertyz sporządzonych przez powiatowego inspektora nadzoru powiatowego i biegłego powołanego przez prokuraturę, doszło do niej z powodu błędów przy prowadzonych pracach. Prace zostały wznowione jesienią ubiegłego roku, są podzielone na dwa etapy: obecnie realizowany etap I – przebudowa budynku głównego oraz oficyny prawej i etap II – odbudowa zawalonej oficyny i budynku przylegającego do ul. Kaczmarskiego, gdzie w sumie powstaną 32 mieszkania. Etap pierwszy ma zakończyć się w marcu przyszłego roku, a etap drugi w 2020 roku. Koszt pierwszego etapu to prawie 12,2 mln złotych, z czego połowę stanowi dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Znalazłam ceny zakupu komercyjnego nowych mieszkań bądź lokali na rynku wtórnym w dużych miastach. W Warszawie metr kwadratowy nowego mieszkania kosztuje 8 197 złotych, w Lublinie 5 116 złotych, w Krakowie 7 051 złotych, we Wrocławiu 5 900 złotych, w Szczecinie 4 700 złotych, a w Gdańsku 6 400 złotych. Tymczasem w Płocku mieszkania komunalne budujemy za 8 970 złotych za metr kwadratowy. Nie mówię o tym bez przyczyny. W kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 38 powstają mieszkania w programie „Mieszkania na start” dla osób młodych. To bardzo dobra idea. Chodzi jednak o to, że za taką kwotę moglibyśmy oddać dwukrotnie więcej mieszkań. Chodzi o racjonalność wydatkowania środków – mówi Wioletta Kulpa.
Radna przypomniała, że budynek przy ul. Sienkiewicza 38 znajduje się w strefie konserwatorskiej. – Nie jest jednak wpisany do rejestru zabytków. Czy rozpatrywano możliwość wyburzenia budynku i wybudowania go od podstaw? W moim przekonaniu byłoby to bardziej racjonalne i chyba w konsekwencji lepsze dla mieszkańców – dodaje Wioletta Kulpa. – Rozumiem, że część kosztów pokrywa dotacja z BGK, ale to są pieniądze z budżetu państwa i mogłyby być wydatkowane na inne cele mieszkaniowe, ale nie dopłaty do 9 tysięcy złotych za metr kwadratowy, ale na przykład dopłaty do 4 tysięcy za metr kwadratowy. Może jako Rada Miasta powinniśmy zdecydować o ustaleniu maksymalnej kwoty za jeden metr kwadratowy mieszkania komunalnego?
Szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę, że w Płocku, pomimo długiej historii miasta, nie ma zbyt wielu budynków historycznych.

Zobacz kolejny artykuł

Płocki raport drogowy 19 marca

Informujemy, gdzie 19 marca 2019 r. będą prowadzone naprawy na ulicach w Płocku. Zamknięte dla …