Kolejki w przychodniach i aptekach

Od 30 do blisko 50 pacjentów dziennie. Zdecydowanie najwięcej dzieci do 12 roku życia. Tak wygląda średnia ilość przyjęć w płockich poradniach podstawowej opieki zdrowotnej w ostatnich kilkunastu dniach. Z dnia na dzień liczba pacjentów zgłaszających się z objawami grypy i przeziębienia rośnie.
Przełom stycznia i lutego to od kilku lat czas największej liczby zachorowań grypowych i grypopodobnych. Podobnie sytuacja ma się i w tym roku. – W okresie od stycznia do marca od wielu lat obserwujemy wzrost zachorowań. Do naszych placówek zgłaszają się pacjenci z różnymi objawami przeziębienia i grypy (bóle głowy, bóle mięśni, wysoka gorączka, katar, kaszel, ogólne osłabienie) – mówi Marek Stawicki, wiceprezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. I dodaje, że mimo zwiększonej liczby pacjentów są oni przyjmowani ana bieżąco. – W Przychodni Świętej Trójcy przy ul. Miodowej zatrudnionych jest 6 lekarzy pierwszego kontaktu, w tym 2 pediatrów. Dodatkowi lekarze przyjmują w naszych filiach w Górach i na Radziwiu – mówi prezes Stawicki.
Jak sytuacja wygląda w przychodniach POZ w ostatnich dniach? – Od początku lutego największą liczbę zachorowań odnotowaliśmy u dzieci do 12 roku życia. Średnia dzienna liczba udzielanych porad u jednego pediatry to około 47 dzieci. Lekarze rodzinni przyjmują po około 30 pacjentów dziennie. Zauważyliśmy, że liczba osób zgłaszających się z objawami przeziębienia i grypy nadal rośnie – przedstawia informacje dotyczące liczby zgłoszeń pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu Marek Stawicki.
O zwiększonej liczbie zachorowań w tym okresie mówi także dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Winiarach Stanisław Kwiatkowski.

Zobacz kolejny artykuł

Oszukiwali seniorów, nakłaniając do podpisania umów telekomunikacyjnych i dostaw prądu

Na początku marca płocka Prokuratura Okręgowa postawiła szefom z nieuczciwych spółek zarzuty zawierania oszukańczych umów …