Kandydaci na prezydenta

Chociaż kampania przed jesiennymi wyborami samorządowymi jeszcze się oficjalnie nie rozpoczęła, to wszyscy zastanawiają się, kto będzie kandydował na urząd Prezydenta Płocka. Na razie pewnym kandydatem wydaje się urzędujący prezydent Andrzej Nowakowski – przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Płocku. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy jego główną kontrkandydatkę w wyścigu do prezydenckiego fotela – Wiolettę Kulpę, przewodniczącą klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Płocka. Nieoficjalnie mówi się też o Tomaszu Kominku – przewodniczącym klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wójtów, burmistrzów i prezydentów w bezpośrednich wyborach możemy wybierać od 2002 roku. Wcześniej ten przywilej mieli radni gmin i miast. Wybory mogą zakończyć się w pierwszej turze, jeśli jeden z kandydatów zdobędzie ponad 50 proc. głosów. Jeśli tak się nie stanie, do drugiej tury przechodzą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. W ponownym głosowaniu wygrywa ten, który zdobędzie więcej głosów, próg 50 proc. nie ma tu już znaczenia.
Pierwszym prezydentem Płocka wybranym przez mieszkańców został Mirosław Milewski, pokonując w drugiej turze Wojciecha Hetkowskiego. Na stanowisku prezydenta Milewski utrzymał się przez dwie kadencje. W wyborach, które odbyły się w 2006 roku, pokonał w drugiej turze obecnego prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.
Andrzej Nowakowski, który był wcześniej radnym i posłem na Sejm RP, prezydentem Płocka jest od 2010 roku. Wtedy również odbyły się dwa głosowania, a kontrkandydatem urzędującego prezydenta był jego poprzednik Mirosław Milewski. Cztery lata temu płocczanie mogli wybierać spośród siedmiu kandydatów. Andrzej Nowakowski wygrał w pierwszej turze zdobywając blisko 56 proc. głosów.

Zobacz kolejny artykuł

Obszar zapowietrzony

Groźna choroba pszczół zaatakowała na Mazowszu Płockim Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku wprowadził obszar zapowietrzony …

Od 1 września ul. Łukasiewicza ma być przejezdna

To jeszcze nie koniec Od początku tego roku trwa przebudowa ulicy Łukasiewicza. Przy tej okazji …