W hołdzie żołnierzom Września

W niedzielę, 17 września na cmentarzu w Dobrzykowie (gm. Gąbin) odbędzie się uroczystość ponownego pochówku ekshumowanych żołnierzy Września 1939 r. Pogrzeb żołnierzy odbędzie się w 78. rocznicę Bitwy pod Dobrzykowem.
Niedzielne uroczystości będą zwieńczeniem ponad trzyletnich starań, które miały doprowadzić do zapewnienia godnego miejsca pochówku bohaterom Września 1939 r. poległym pod Dobrzykowem. Dotychczas spoczywali w zapomnianej mogile pod alejką chodnikową.
Na początku lipca na cmentarzu została przeprowadzona ekshumacja pod nadzorem archeologów z IPN, w której brali udział wolontariusze z Dobrzykowa i okolic. W wyniku prac odnaleziono szczątki 13 poległych, w tym 11 żołnierzy Wojska Polskiego, wśród nich znajduje się najprawdopodobniej jeden podporucznik oraz dwóch pracowników PKP. Szczątki zostały zbadane i złożone w przykościelnej kaplicy. Być może w przyszłości sporządzona dokumentacja pozwoli na identyfikację odnalezionych osób.
W trakcie ekshumacji przy poległych odnaleziono nieliczne przedmioty osobiste, elementy wyposażenia oraz różańce, modlitewnik i medalik szkaplerzny.
Uroczystość ponownego pochówku żołnierzy rozpocznie się od zbiórki o godz. 9.30 przy kościele w Dobrzykowie i przemarszu na cmentarz. Tam o godz. 10.00 odbędzie się msza święta, podczas której uczestnicy uroczystości nad mogiłami ponad 300 żołnierzy Września będą modlić się w intencji poległych. Po nabożeństwie szczątki odnalezionych żołnierzy zostaną złożone do kwatery wojennej, gdzie spoczną wraz ze swymi towarzyszami broni.
O 11.30 apel poległych odczytają uczniowie SP im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. Po zakończeniu ceremonii na cmentarzu, w sali OSP w Dobrzykowie, o godz. 12.00 zostanie wyświetlony film dokumentalny „O, śpijcie żołnierze”, autorstwa ks. Grzegorza Mierzejewskiego.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Podwyżka cen biletów od maja?

Od maja Urząd Miasta planuje wprowadzić nowe ceny biletów autobusowych Komunikacji Miejskiej. Na razie projekt …