W hołdzie żołnierzom Września

W niedzielę, 17 września na cmentarzu w Dobrzykowie (gm. Gąbin) odbędzie się uroczystość ponownego pochówku ekshumowanych żołnierzy Września 1939 r. Pogrzeb żołnierzy odbędzie się w 78. rocznicę Bitwy pod Dobrzykowem.
Niedzielne uroczystości będą zwieńczeniem ponad trzyletnich starań, które miały doprowadzić do zapewnienia godnego miejsca pochówku bohaterom Września 1939 r. poległym pod Dobrzykowem. Dotychczas spoczywali w zapomnianej mogile pod alejką chodnikową.
Na początku lipca na cmentarzu została przeprowadzona ekshumacja pod nadzorem archeologów z IPN, w której brali udział wolontariusze z Dobrzykowa i okolic. W wyniku prac odnaleziono szczątki 13 poległych, w tym 11 żołnierzy Wojska Polskiego, wśród nich znajduje się najprawdopodobniej jeden podporucznik oraz dwóch pracowników PKP. Szczątki zostały zbadane i złożone w przykościelnej kaplicy. Być może w przyszłości sporządzona dokumentacja pozwoli na identyfikację odnalezionych osób.
W trakcie ekshumacji przy poległych odnaleziono nieliczne przedmioty osobiste, elementy wyposażenia oraz różańce, modlitewnik i medalik szkaplerzny.
Uroczystość ponownego pochówku żołnierzy rozpocznie się od zbiórki o godz. 9.30 przy kościele w Dobrzykowie i przemarszu na cmentarz. Tam o godz. 10.00 odbędzie się msza święta, podczas której uczestnicy uroczystości nad mogiłami ponad 300 żołnierzy Września będą modlić się w intencji poległych. Po nabożeństwie szczątki odnalezionych żołnierzy zostaną złożone do kwatery wojennej, gdzie spoczną wraz ze swymi towarzyszami broni.
O 11.30 apel poległych odczytają uczniowie SP im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. Po zakończeniu ceremonii na cmentarzu, w sali OSP w Dobrzykowie, o godz. 12.00 zostanie wyświetlony film dokumentalny „O, śpijcie żołnierze”, autorstwa ks. Grzegorza Mierzejewskiego.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Straż zamknęła escape room w Płocku

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zdecydowała w minioną sobotę, 5 stycznia o zamknięciu jedynego w …