Najnowsze informacje

Długi płockich seniorów

Blisko 1,2 tys. starszych osób ma kłopoty ze spłatą zobowiązań

Jedną z najważniejszych zasad ludzi starszych jest terminowe płacenie wszelkich zobowiązań. Najpierw trzeba odłożyć pieniądze na spłatę kredytów, potem rachunków, a dopiero resztę wydać na codzienne potrzeby. Nie zawsze jednak udaje się tej zasady trzymać. Koszty utrzymania rosną, a emerytury są co roku takie same lub rewaloryzowane o niewielką kwotę.
Jak wyliczyli w BIK i BIG InfoMonitor, jeden na dwudziestu polskich seniorów, czyli osób powyżej 64 lat, ma problem z nieterminowymi płatnościami. Prawie 5,7 mld zł wynoszą niespłacone w terminie raty kredytów i bieżące rachunki seniorów.
Seniorzy stanowią 12 proc. ogółu wszystkich niesolidnych dłużników w kraju, chociaż ich udział w społeczeństwie wynosi ok. 20 proc. Zaległości ma prawie 290 tys. osób. Przeciętny dług wynosi 19 599 zł, choć rekordzista z Mazowsza ma do spłacenia ponad 103 mln zł.
Niewykluczone, że od 1 października, gdy korzystając z nowych przepisów na emeryturę postanowiło przejść dodatkowo kilkaset tysięcy osób, problem będzie znacznie większy. Dochody wielu osób z tej grupy po odejściu z pracy znacznie spadną, co może oznaczać większe problemy emerytów z regulowaniem zobowiązań.
Zaległe płatności seniorów w bazach Biura Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor wynoszą 5,67 mld zł, z czego za 3,6 mld zł odpowiadają kredyty, a 2,07 mld zł stanowią pozostałe zaległości.
W ciągu roku wartość zobowiązań seniorów, opóźnionych o minimum 60 dni na kwotę co najmniej 200 zł, wzrosła o 24 proc., czyli podobnie jak wszystkich tego typu długów w różnych grupach wiekowych.
Długi seniorów, czy ich dzieci i wnuków?
W górę poszły przede wszystkim długi niezwiązane bezpośrednio z kredytami, wynikające z niezapłaconych rachunków telefonicznych, opłat za telewizję, internet, rat pożyczek, czynszów, a także zgłoszone przez firmy windykacyjne.
<a href=”https://www.tp.com.pl/tygodnik-plocki-e-wydanie” target=”_blank” rel=”noopener”><img src=”https://www.tp.com.pl/ewydanie/e-tygodnik.jpg” alt=”” /></a>
Jola Marciniak

Zobacz kolejny artykuł

Druga część obwodnicy już przejezdna

Na otwarcie tej drogi z pewnością płocczanie czekali z niecierpliwością. Drugi odcinek obwodnicy jest już …

Wojsko wraca do Płocka

Blisko 130 żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. …