Będą bronić Płocka przed krą

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej podpisał jesienią ubiegłego roku umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy dwóch nowoczesnych lodołamaczy.
Projekt będzie realizowany w latach 2016–2020. Jego całkowity koszt to 42 mln złotych. Kwota dofinansowania wynosi 35 700 000 złotych. – Obecnie przygotowujemy przetarg na projekt i budowę obu jednostek – mówi rzecznik prasowy RZGW w Warszawie Urszula Tomoń.
Od 2015 roku RZGW dysponuje przejętą od włocławskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego flotą sześciu lodołamaczy. Są to: Lew, Gepard, Jaguar, Bawół, Mors i Niedźwiedź. Wszystkie te jednostki mogliśmy nieraz oglądać na Wiśle w Płocku podczas kruszenia lodu.
Nowe lodołamacze mają powstać do końca 2019 roku. Rozpoczęcie ich budowy planowane jest na połowę tego roku. – Będą to nowoczesne jednostki, które zastąpią obecne 30-letnie lodołamacze. Statki będą pracowały na Zbiorniku Włocławskim. Celem budowy tych jednostek jest prowadzenie osłony przeciwpowodziowej w sezonie zimowym na zbiorniku. Powstaną dwie jednostki: 1 lodołamacz czołowy o mocy 1200 KM i 1 lodołamacz liniowy o mocy 800 KM – Urszula Tomoń. – Lodołamacze te będą dodatkowo wyposażone w sondę wielowiązkową, która pozwoli monitorować dno zbiornika. Ta precyzyjna ocena stanu zbiornika pozwoli na lepsze prowadzenie prac związanych z utrzymaniem rzeki. Jednostki będą wyposażone w panele fotoelektryczne, co wpłynie na zmniejszenie zużycia prądu głównie podczas postoju. Wyposażone będą w oświetlenie ledowe i napędzane będą silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe. Lodołamacze będą też miały funkcje holowników.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie zarządza obszarem o powierzchni 111,47 tys. km kw. – to około 1/3 powierzchni Polski. Obejmuje on dorzecze Wisły (region wodny Środkowej Wisły) i regiony wodne rzek Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna, a także Wielkie Jeziora Mazurskie. Administruje 29 rzekami o łącznej długości 3 001,36 km.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Płocki raport drogowy 19 marca

Informujemy, gdzie 19 marca 2019 r. będą prowadzone naprawy na ulicach w Płocku. Zamknięte dla …