fot. D. Ossowski

Albo zmiana asortymentu, albo likwidacja sklepiku

Tylko do końca wakacji w sklepikach szkolnych będzie można sprzedawać czipsy, batony i kolorowe napoje gazowane. Sprawą musiał się zająć sejm, by wprowadzić zakaz sprzedaży „śmieciowego jedzenia”. Od zawsze dzieci wolały niezdrowe słodycze niż owoce i warzywa. Teraz będą musiały przerzucić się na zdrowe produkty. W efekcie w wielu szkołach już mówi się o zamykaniu sklepików. Najczęściej powodem ich likwidacji była konieczność wygospodarowania dodatkowych pomieszczeń w szkołach. Z drugiej strony wiadomo, że żaden ajent nie utrzyma sklepiku proponując tylko i wyłącznie zdrową żywność, całkowicie ograniczając dostęp do tych produktów, które są smaczne, uwielbiane przez dzieci, ale zawierają znaczną ilość składników szkodliwych dla rozwoju najmłodszych.
Od 1 września nie będzie można kupić w szkolnym sklepiku produktów o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze, mogą być przyczyną przewlekłych chorób. Oznacza to, że artykuły, które dzieci lubią najbardziej, czyli chipsy, ciastka, napoje kolorowe i energetyzujące oraz jedzenie typu fast food i instant, nie będą dostępne na terenie szkoły. Minister zdrowia stosownym rozporządzeniem określi jakie produkty spożywcze będzie można sprzedawać w sklepikach szkolnych. Rozporządzenie obejmie także jedzenie podawane w stołówkach. Żywności niedopuszczonej do sprzedaży w szkołach nie będzie też można reklamować w tych placówkach i w ich pobliżu.
W płockich, sierpeckich i gostynińskich istniejących jeszcze sklepikach od wielu miesięcy nie można już kupić „śmieciowego jedzenia”. Jak tylko pojawi się produkt, który wzbudza kontrowersje, natychmiast jest wycofywany. Na półkach mogą leżeć tylko owoce, warzywa, drożdżówki i owocowe soczki. W efekcie w wielu placówkach oświatowych sklepiki zostały zamknięte, w innych zostaną zlikwidowane od nowego roku szkolnego.

Jola Marciniak
j.marciniak@tp.com.pl

Zobacz kolejny artykuł

Nie milkną echa profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej

Plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą w barwach tęczy, przyklejone m.in. do przenośnych …