Vital Heynen – trener i psycholog

Po tym, gdy Vital Heynen został nowym trenerem reprezentacji Polski, kibice oraz eksperci zgodnie uznali decyzję PZPS-u za strzał w dziesiątkę. Doświadczony selekcjoner, który z każdą drużyną potrafił odnieść sukces, teraz będzie musiał pokazać, że również pracując z Biało-Czerwonymi jest w stanie wznieść się na wyżyny swoich możliwości.

Vital Heynen znany jest jako nietuzinkowy szkoleniowiec, który równie dużo nacisku kładzie na rozwój fizyczny oraz techniczny, ale także wiele uwagi skupia na psychologicznej stronie każdego z siatkarzy. Belg ma świadomość, że w ciągu kilku godzin po przegranym spotkaniu nie da się poprawić wyskoku czy skorygować pracę na bloku. W takich sytuacjach najważniejsza jest mentalność poszczególnych zawodników. Nie potrafisz podnieść się po porażce, długo rozpamiętujesz każdą akcję? Nie ma miejsca dla ciebie w kadrze narodowej. W historii siatkówki mieliśmy wielu świetnych graczy, którzy w lidze prezentowali maksimum swoich umiejętności. Gdy przychodził czas reprezentacji zamiast topowego zawodnika, na boisku widzieliśmy siatkarza, który miał problemy ze skończeniem prostej piłki.

Tak przez lata postrzegana była drużyna Rosji, gdy mecz od początku rozgrywał się po myśli zawodników Sbornej, ich przeciwnicy nie mieli za wiele do powiedzenia, potwierdzały to także kursy, które oferowały legalne firmy w Polsce. Jednak wystarczyło podbicie ataku, skuteczny blok i wielki niedźwiedź zamieniał się w bezbronną sarnę. Takich sytuacji obecnie jest coraz mniej, gdyż trenerzy mają świadomość, że nie wystarczy wiele godzin pracy na siłowni, aby zostać mistrzem świata. Heynen jest trenerem, który widząc, że jego zawodnicy mają problem, bardzo szybko potrafi załagodzić sprawę. Jeśli gra się nie klei, na boisku nie ma nikogo, kto mógłby zagrozić przeciwnej drużynie, Belg stara się skupić całą uwagę na sobie, dając chwilę wytchnienia swoim zawodnikom.

Zaczyna wchodzić w dyskusje z sędziami, sztabem szkoleniowym rywala, prosi o wideoweryfikację w sytuacji, gdy nie jest ona w ogóle potrzebna. Postronna osoba, takie zachowanie zazwyczaj odbiera negatywnie, bo jaki trener, zamiast skupić się na taktyce drużyny i ewentualnych zmianach w składzie, będzie poświęcać swój czas na robienie teatru. Jednak wszystkie sprzeczki, nie raz przyczyniły się do odwrócenia losów spotkania na korzyść drużyny prowadzonej przez Heynena.

Belg jest trenerem, który zdarza się raz na dziesiątki lat, trudno jest znaleźć selekcjonera podobnego do Vitala Heynena. Jego nietuzinkowość jest jak miecz obosieczny, jeśli zawodnicy nie zaufają mu w stu procentach, to prawdopodobieństwo, że współpraca zakończy się niepowodzeniem, jest bardzo wysokie.

W obecnym czasie, gdy Polacy zaliczyli jeden z najgorszych sezonów pracując z Ferdinando De Giorgim, zatrudnienie Belga było koniecznością. Sprawdzian ze skuteczność jego metod szkoleniowych odbędzie się już na początku września podczas mistrzostw świata.

Zobacz kolejny artykuł

Teraz Ojrzyński

Po porażce 0:1 w meczu z Piastem Gliwice z posadą szkoleniowca pożegnał się Kibu Vikuňa …