Szóstka wioślarzy z nominacjami

Na poznańskiej Malcie odbyły się pierwsze w tym roku regaty wioślarskie na klasycznym dystansie. W Centralnych Wiosennych Regatach Kontrolnych wystartowała cała wioślarska krajowa czołówka, włącznie z elitą, czyli kadrą olimpijską.
Sezon wiosłowania na wodzie, dzięki łaskawej tegorocznej aurze, trwa w Płocku już od końca marca. Pierwsze tygodnie wiosłowania to głównie doskonalenie techniki i typowe, jak na ten okres, „nabijanie kilometrów”.
– Poza treningiem na Wiśle zawodnicy uczestniczyli w zgrupowaniach kadr narodowych, juniorów i młodzieżowej w Gdańsku oraz Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Bezpośrednio przed regatami poznańskimi zawodnicy PTW i SMS uczestniczyli w dwóch zgrupowaniach w Półwiosku Starym koło Konina, podczas których przygotowywali się do ważnego startu w warunkach wody stojącej – tłumaczy prezes PTW Jacek Karolak.
Podczas dwudniowej rywalizacji w Poznaniu nie mogło zabraknąć wychowanków Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce. Zawodnicy pojechali na regaty dzięki wsparciu miasta oraz PKN Orlen.
Zawodnicy, startując na jedynkach i dwójkach bez sternika, walczyli o miejsca w reprezentacjach Polski juniorów i młodzieżowej U-23, które startować będą na regatach międzynarodowych.
Wśród płockich seniorów najlepiej radził sobie najstarszy – Adrian Pawłowski, członek kadry olimpijskiej, który startując w kombinowanej dwójce z zawodnikiem AZS-u Szczecin zajął 5. miejsce wśród osad seniorskich. Z kolei w rywalizacji czwórek bez sternika wywalczył 3. pozycję.
Wśród osad młodzieżowych Michał Sobiecki z Kubą Aleksandrowiczem zajęli 4. miejsce. W tej samej konkurencji Bartłomiej Donarski i Wiktor Budnicki zameldowali się na mecie na 6. pozycji. Drugiego dnia regat obie dwójki popłynęły w czwórce bez sternika, zajmując 2. miejsce wśród osad młodzieżowych.
W grupie osad juniorskich najlepszą w Polsce wśród dwójek bez sterniczki okazały się płockie zawodniczki Oliwia Nowakowska i Ola Kołodziejska. Dziewczyny zwyciężyły we wszystkich trzech wyścigach finałowych.
Podobny sukces osiągnął najlepszy płocki skifista – Janek Domeradzki, który zajmował trzykrotnie 2. miejsce. Cała trójka wioślarzy oraz sternik Kuba Opasiński, wraz z trenerem Piotrem Sałkowskim, udali się po regatach bezpośrednio do Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu. Tam podczas czterodniowego zgrupowania przygotowują się do regat międzynarodowych w Monachium.
W Poznaniu bardzo dobrze zaprezentowała się również dwójka bez sternika juniorów młodszych: Jakub Pszczółkowski i Roman Drużyński. Trzy razy wygrywali w swojej kategorii wiekowej, co jest dobrym prognostykiem przed eliminacjami do regat międzynarodowych Nadziei Olimpijskich. Mają się one odbyć za tydzień w Kruszwicy.
– W efekcie poznańskich regat i dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz Ministerstwa Sportu (SMS) i firmie PKN Orlen możemy pochwalić się sześcioma reprezentantami Polski na regaty międzynarodowe. Czwórka naszych juniorów wystartuje w Monachium, zaś dwójka seniorów w Essen – zapowiada prezes Jacek Karolak.
Trenerami płockich osad są: Piotr Sałkowski, Jacek Karolak i Bogdan Zalewski.

Jol.
fot. archiwum klubu

Zobacz kolejny artykuł

6. miejsce Hetmana

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych W Katowicach rozegrane zostały cztery turnieje w ramach Mistrzostw Polski …