Najnowsze informacje

Rekordowo dużo kandydatów

Przed rokiem czytelnicy wybierali po raz dziesiąty najpopularniejszego sportowca i trenera 2012 roku. Swój głos mogli oddać na sześciu kandydatów, a także na ósemkę wioślarską seniorów oraz drużynę piłki ręcznej Orlen Wisły Płock. W tym roku lista propozycji jest znacznie dłuższa. Do boju o tytuł startuje siedmiu sportowców, drużyna piłki ręcznej halowej, plażowej i drużyna piłki nożnej. Mamy rekordowo dużo kandydatów.
Ale i rok 2013 obfitował w fantastyczne wydarzenia sportowe. Wszystkich sukcesów sportowców kandydujących do tytułu nie da się wymienić, przypomnimy więc tylko te najważniejsze, dzięki którym trafili na naszą listę.
Zaczniemy od Beach Handball Team, zespołu plażowej piłki ręcznej. To najlepsza w roku 2013 drużyna w tej dyscyplinie sportu, nie było na nią silnych w ważnych zawodach, także rangi ogólnopolskiej. Największym sukcesem było zdobycie Pucharu Polski w Świnoujściu. Zespół złożony jest z piłkarzy, którzy swoje pierwsze kroki w piłce ręcznej stawiali w Płocku.
Wojciech Bógdol natomiast wraz z kolegami wywalczył złoty medal w drużynowych mistrzostwach świata we Francji w paramotolotniarstwie. Wojtek jest tegorocznym maturzystą z Jagiellonki, zawodnikiem Aeroklubu Płockiego. Więcej o jego wynikach napiszemy w następnym numerze TP.
O Patryku Ciechomskim w ostatnim czasie bardzo dużo pisaliśmy na łamach Tygodnika Płockiego, bo zawodnik Jutrzenki, podopieczny trenera Wojciecha Pudlika, wywalczył brązowy medal na mistrzostwach świata w judo. Odnosił sukcesy także w turniejach, a jego wyniki dostrzegł trener kadry narodowej seniorów, z którą to Patryk pojechał na zgrupowanie do Japonii.
Dwa kolejne miejsca na liście kandydatów do tytułu Najpopularniejszego Sportowca 2013 roku zajmują tenisiści na wózkach z Integracyjnego Klubu Tenisa. Piotr Jaroszewski nie mógł w pełni pokazać swoich umiejętności, bo przez sporą część sezonu leczył kontuzję, ale Kamil Fabisiak może uznać ten rok za bardzo udany. Ich wspólnym sukcesem było VII miejsce wywalczone podczas drużynowych mistrzostw świata, a każdy z nich ma na swoim koncie tytuły mistrza Polski.
Zespół Orlen Wisły, podobnie jak tenisiści na wózkach, był kandydatem do tytułu we wszystkich dziesięciu Plebiscytach. Oczywiście szczypiornistów nie mogło zabraknąć w tegorocznej edycji. Piłkarze ręczni co prawda nie wywalczyli tytułu mistrza Polski, musieli zadowolić się drugim stopniem podium, ale awansowali do fazy grupowej Ligi Mistrzów i chyba można to już ogłosić: awansowali do fazy pucharowej. Orlen Wisła jest raczej pewna tego, że zajmie przynajmniej IV miejsce w grupie B i będzie grać dalej. A jeśli do tego dodać postawę w ostatnich miesiącach roku, kiedy to zdziesiątkowana ekipa z Płocka wygrywała kolejne mecze ligowe, to można być pewnym, że przyszły rok będzie bardzo interesujący w wykonaniu płockich szczypiornistów. Emocji na pewno nie zabraknie.
Również po raz jedenasty na liście kandydatów do tytułu najpopularniejszych sportowców znaleźli się wioślarze. Od lat nie ma takiego roku, by płocczanie nie stawali na podium mistrzostw Polski, także w najważniejszych europejskich lub światowych regatach.
W 2013 roku Damian Salak w reprezentacyjnej ósemce wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w Austrii. Natomiast VII miejsce w mistrzostwach świata seniorów, także w Austrii, zajął wraz z kolegami z czwórki podwójnej Kamil Zajkowski.
Do udanych może zaliczyć mijający sezon także 21-letnia Dorota Smorzewska. Zawodniczka UKS Judo Sensei stanęła w tym roku na najniższym stopniu podium mistrzostw Polski seniorek, a to w jej wieku wyczyn niesamowity. Poza tym Dorota wywalczyła VII miejsce w Pucharze Europy w Szwecji.
A na koniec niespodzianka. Po raz pierwszy od kilku lat na liście kandydatów do tytułu znaleźli się piłkarze nożni Wisły Płock. Ich największym tegorocznym sukcesem był awans do I ligi, czyli na zaplecze ekstraklasy, ale nie tylko. W rundzie jesiennej ich występy były na tyle skuteczne, że teraz są w czołówce tabeli i mają, może niewielkie, ale szanse na awans do ekstraklasy.
Na liście kandydatów do tytułu najpopularniejszy trener 2013 jest pięć nazwisk, bardzo dobrze znanych kibicom. Trudno będzie wybrać to jedno i oddać głos na szkoleniowca, który z podopiecznymi odnosił największe sukcesy. Głosujmy zatem na: Manolo Cadenasa, który wprowadził drużynę piłki ręcznej na salony Ligi Mistrzów; Marcina Kaczmarka, dzięki któremu Wisła Płock odzyskała dobre imię i dostarczyła kibicom wrażeń w walce o awans do ekstraklasy; Jackowi Karolakowi, którego wychowankowie od lat stają na podium najważniejszych wioślarskich imprez; Wojciecha Pudlika – trenera Patryka Ciechomskiego albo Łukasza Smorzewskiego – trenera Doroty, a prywatnie jej brata.
Więcej o sportowcach i trenerach, kandydatach do tytułu najpopularniejszych, będziemy pisać w następnych numerach TP.
Jola Marciniak

Zobacz kolejny artykuł

Brąz Martyny Lewandowskiej w skoku wzwyż

Płocka lekka atletyka doczekała się pierwszego w swojej historii medalu w kategorii seniorów. Jego zdobywcą …

Znowu ogromny niedosyt

Niemal 12 tys. kibiców obejrzało na stadionie w Zabrzu spotkanie, w którym dominowała Wisła Płock …