Przedstawiamy sportowców

Tradycyjnie jak co roku zapraszamy kibiców i sympatyków sportu do wspólnej zabawy. Wypełniając drukowane w Tygodniku Płockim i w Gazecie Wyborczej Płock kupony, każda osoba może mieć wpływ na wybór najpopularniejszego sportowca i trenera upływającego właśnie roku. Dziś przedstawiamy sylwetki sportowców, za tydzień napiszemy o trenerach. Zapraszamy do lektury i oddawania głosów.

Jedynym debiutantem w plebiscycie wśród sportowców jest Michał Bąkiewicz. – Wszystko zaczęło się zimą 2004 r. od chęci nauki jazdy poślizgami po ośnieżonych parkingach fiatem 126p – opowiada o początkach swojej pasji. – Po zimie chęci zgłębiania tajników jazdy nie stopniały, a dodatkowo zainteresowałem się tematem przeróbek samochodu pod kątem bardziej sportowej jazdy. Poznałem ludzi startujących w rajdach amatorskich, tzw. KJS – Konkursowej Jeździe Samochodem. Potem, za ich namową, w maju 2005 wystartowałem. Następnie zapisałem się do automobilklubu.
W 2008 roku, przy okazji poważnej awarii samochodu, Michał Bąkiewicz uznał, że czas na zmiany. Przygotowania do pierwszego startu trwały aż 3 lata i kosztowały sporo, ale dziś nie ma wątpliwości, że była to dobra decyzja. W tym roku mógł się cieszyć z sukcesów. – To pierwszy sezon ścigania na poważnie, bardzo dużo nauki, bardzo dużo nowych doświadczeń – tłumaczy debiutant w plebiscycie. – Śmiało mogę powiedzieć, że przez ostatnie pół roku nauczyłem się więcej niż przez ostatnie lata, ale gdyby nie ciężka praca wcześniej, nie byłoby teraz startów w mistrzostwach Polski i takich wyników.

Tenisiści na wózkach mają stałe miejsce w corocznych plebiscytach. Po raz drugi z rzędu w gronie kandydatów do tytułu są: Kamil Fabisiak i Piotr Jaroszewski, zawodnicy IKT Płock. Lista ich tegorocznych osiągnięć jest długa, ale najważniejsze z nich to udział w igrzyskach paraolimpijskich w Londynie. Obaj panowie w tym roku zdobywali medale, także te najcenniejsze, w najważniejszych krajowych imprezach i w turniejach międzynarodowych. Po sezonie Piotr zajmuje 40. miejsce w grze singlowej i 33. w grze deblowej na światowej liście rankingowej, zaś Kamil odpowiednio 53. i 34.

Płock może się pochwalić sukcesami w modelarstwie kosmicznym, a najbardziej utytułowanym zawodnikiem w tej dyscyplinie jest Wojciech Krzywiński z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, który na swoim koncie ma tytuł modelarza kosmicznego klasy mistrzowskiej międzynarodowej. W tym roku zdobył drużynowe mistrzostwo świata w modelarstwie kosmicznym w konkurencji S5C, czyli modeli rakiet wysokościowych.

Drużyny seniorów piłki ręcznej Orlen Wisła Płock chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Płocczanie doskonale wiedzą, że to był kolejny udany sezon w wykonaniu podopiecznych trenera Larsa Walthera. Co prawda zawodnicy musieli się zadowolić „tylko” srebrnym medalem mistrzostw Polski i udziałem w finale Pucharu Polski, ale były także momenty, które na długo zostaną w pamięci kibiców.
Przypomnijmy, że to w tym roku Wisła awansowała do Top 16 drużyn Ligi Mistrzów, co było ogromnym sukcesem, po raz pierwszy notowanym w historii klubu. Kolejnym wydarzeniem na drodze do zdobycia tytułu mistrza Polski było wygranie w listopadzie pojedynku ligowego z Vive Kielce i zajęcie po I rundzie rozgrywek I miejsca w tabeli. Do tego dodać trzeba awans do fazy grupowej EHF Cup, po zwycięstwie nad Sungulem Śnieżyńsk. Co prawda wszyscy bardziej by się cieszyli, gdyby płocka ekipa awansowała do Ligi Mistrzów, ale w turnieju o dziką kartę nie udało się pokonać niemieckiego Hamburga.
Zespół Wisły tworzą następujący gracze: Marcin Wichary, Marin Sego, Cezary Marciniak, Adam Wiśniewski, Michał Kubisztal, Paweł Paczkowski, Kamil Syprzak, Adam Twardo, Michał Zołoteńko, Piotr Chrapkowski, Valentin Ghionei, Christian Spanne, Nikola Eklemović, Mohamed Toromanović, Petar Nenadić, Ivan Nikcević, Ferenc Ilyes i Bostjan Kavas.

Największy sukces sportowy odniósł w tym roku Damian Salak, który płynął w czwórce bez sternika w akademickich mistrzostwach świata. Reprezentacyjna osada wywalczyła brązowy medal. Damian jest jednym z dziewięciu wioślarzy PTW, którzy w tym roku wywalczyli brązowe medale mistrzostw Polski seniorów w ósemce ze sternikiem. Oprócz niego na najniższym stopniu podium stanęli: Kamil Zajkowski, Damian Plewiński, Rafał Zajkowski, Michał Mikołajewski, Konrad Pudlik, Konrad Wiśniewski, Łukasz Lewandowski i Damian Wujkowski. Dodać trzeba, że to niejedyny tegoroczny sukces seniorów PTW. Wszyscy zawodnicy startowali także w innych osadach, zdobywali medale na młodzieżowych mistrzostwach Polski oraz w regatach zagranicznych.

Dorota Smorzewska, choć to jeszcze bardzo młoda zawodniczka, nie jest debiutantką w plebiscycie na najpopularniejszego sportowca. Na listę trafiła w 2010 roku za sukces odniesiony w mistrzostwach Polski seniorek. W tym roku może się pochwalić srebrnym medalem młodzieżowych mistrzostw Polski wywalczonym w Opolu. Dorota jest podopieczną swojego brata Łukasza Smorzewskiego.

Listę tegorocznych kandydatów zamyka Katarzyna Żołnowska. Nie był to dla niej zbyt udany sezon. Kasia trenowała w Hiszpanii, a jej celem było zdobycie nominacji na igrzyska olimpijskie w Londynie. Niestety sukcesu nie udało się osiągnąć, ale zawodniczka na swoim koncie ma brązowy medal mistrzostw Polski na dystansie 400 m stylem zmiennym, wywalczony w Olsztynie.
Za tydzień przedstawimy sylwetki trenerów. Trzech z nominowanych: Jacka Karolaka, Larsa Walthera i Jacka Wilczyńskiego kibice znają doskonale. Mniej wiedzą o debiutancie Wojciechu Pudliku, ale w następnym numerze TP otrzymają wszystkie potrzebne informacje, by zadecydować, czy oddać na niego swój głos.    Jol.

Regulamin plebiscytu
Specjalne plebiscytowe kupony będziemy drukować w Tygodniku Płockim i Gazecie Wyborczej Płock. W TP ukażą się: 11, 18, 31 grudnia oraz 8, 15 i 22 stycznia 2013. W GW kupony będą się ukazywać codziennie do 26 stycznia 2013 roku. Na pewno wystarczy kuponów, na których będzie można oddać jeden głos na wybranego sportowca i jeden na trenera. Jedna osoba może oddać nieograniczoną liczbę wypełnionych kuponów, ale są trzy warunki do spełnienia:
1. Stawiamy tylko jeden krzyżyk przy każdej kategorii, w ten sposób oddajemy jeden głos na sportowca i jeden na trenera;
2. Głos będzie ważny, gdy oprócz dwóch krzyżyków wypełnione zostaną wszystkie pola, zostanie wpisane imię i nazwisko osoby wysyłającej kupon, dokładny adres i złożony czytelny podpis. Tylko tak wypełnione kupony będą brane pod uwagę przy liczeniu głosów. Brak którejkolwiek wypełnionej pozycji automatycznie unieważnia głos;
3. Kupony będą numerowane, a każdy będzie ważny przez tydzień, od wtorku, kiedy to ukazuje się Tygodnik Płocki, do następnego wtorku do godz. 10.00. Kupon nr 1 był ważny tylko do 11 grudnia do godz. 10.00, teraz należy oddać głosy na kuponie nr 2, który można przynosić do redakcji od 11 grudnia do 18 grudnia do godz. 10.00. O ważności kuponów będziemy przypominać.
Kupony będą przyjmowane w siedzibie redakcji TP przy ul. Stary Rynek 27 i w GW przy ul. Królewieckiej 12e. Można je również przesłać na adres redakcji, w obydwu wypadkach kod pocztowy: 09-400.     Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Nie dali szans rywalom

Znakomicie to za małe słowo, by określić sobotni występ płockich piłkarzy ręcznych przed własną publicznością. …

Wychowałem się na płockiej ziemi…

Z trenerem Wisły Płock, Dariuszem Dźwigałą, w przerwie na reprezentację rozmawia Jola Marciniak – Poprosiłam …