Powalczą na mistrzostwach świata

W Kruszwicy wioślarze z całej Polski rywalizowali o miejsca w reprezentacjach juniorów na tegoroczne główne imprezy mistrzowskie. W Centralnych Kontrolnych Regatach Juniorów ścigało się blisko 400 wioślarzy w kategoriach młodzieżowych od młodzika po juniorów.
Dzięki wsparciu Gminy Płock oraz PKN ORLEN w zawodach uczestniczyło 21 młodych zawodników z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, w większości uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Technicznych.
Podczas zawodów pogoda nie sprzyjała zawodnikom. Silny wiatr popsuł wyniki. Niektóre tory, te bardziej osłonięte, choćby piąty i szósty, ,,dawały fory” zawodnikom, którzy na nich startowali. Biorąc pod uwagę kierunek wiatru, tor pierwszy i drugi z góry skazywał zawodników na porażkę.
Najważniejszymi, najliczniej obsadzonymi konkurencjami były te, w których trener kadry juniorów wyznaczył biegi kontrolne. Pierwszego dnia regat zawodnicy rywalizowali na małych typach łodzi, czyli jedynkach i dwójkach bez sternika.
Wśród 31 najlepszych skifistów w wyścigach kontrolnych wystartował Janek Domeradzki. Zawodnik zajął w wyścigu finałowym III miejsce, potwierdzając przynależność do czołówki krajowej. Występem zapewnił sobie start w mistrzostwach świata juniorów w osadzie czwórki podwójnej.
Teraz Janek przebywa na zgrupowaniu kondycyjnym kadry narodowej w Iławie, a potem pojedzie do COS Wałcz. W drugi weekend sierpnia wystartuje w mistrzostwach świata w czeskich Rudnicach. Dla zawodnika PTW będą to już drugie mistrzostwa świata. W ubiegłorocznych zajął XI miejsce w czwórce podwójnej.
W gronie 42 startujących skifistek, na IX pozycji ukończyła zawody Wiktoria Dziwota, która w swoim roczniku była II i zakwalifikowała się do regat międzynarodowych Coupe de la Jeunesse, które zostaną rozegrane w ostatni weekend lipca w Coork w Irlandii.
Mniej szczęścia mały płockie dwójki bez sternika. Wśród 17 osad juniorek wystartowały dwie z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. Żadnej jednak nie udało się zakwalifikować do reprezentacji. Oliwia Nowakowska i Ola Kołodziejska po zwycięstwie w przedbiegu trafiły na drugi tor w finale i z góry skazane były na porażkę. Na mecie zameldowały się na VI pozycji. Dwójka męska w składzie Kamil Krusiewicz i Michał Bałdyga zajęła VIII miejsce wśród 15 startujących.
Drugiego dnia zawodów kluby wystawiały swoje osady w wyścigach głównie z myślą o mistrzostwach Polski. Dla trenerów była to okazja do sprawdzenia różnych koncepcji.
– Nasi zawodnicy startowali w czwórkach bez sternika i ósemce. Czwórka juniorek była IV, juniorów V, zaś ósemka juniorów ukończyła zawody na I miejscu, ale nie miała konkurencji i startowała z czwórkami podwójnymi – wyjaśnia prezes klubu Jacek Karolak.
Niewątpliwie wpływ na słabsze wyniki zawodników z Płocka miały niekorzystne warunki atmosferyczne. Silne wiatry zachodnie powodujące duże zafalowanie na Wiśle utrudniały wiosłowanie, a najczęściej czyniły je niemożliwym. Trening zastępczy na lądzie nie zastąpi specjalistycznego na wodzie.
Dla młodych płockich wioślarzy regaty w Kruszwicy były ostatnim sprawdzianem przed głównymi imprezami sezonu. Przed nimi są jeszcze Mistrzostwa Polski Juniorów w Kruszwicy 20–22 lipca, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Kruszwicy 26–29 lipca, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Młodzików w Poznaniu 4–5 sierpnia oraz Regaty coupe de la Jeunesse (Puchar Młodzieży) w Coork 27–29 lipca i Mistrzostwa Świata Juniorów w czeskich Rudnicach 8–12 sierpnia.
Do zawodów wioślarze z poszczególnych roczników i kategorii wiekowych będą się przygotowywać intensywnie na zgrupowaniach w Płocku, Kruszwicy, Ślesinie, a reprezentacja Polski w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu.
Na zasłużone wakacje, na które szczególnie czekają młodzicy i młodzieżowcy, wioślarze będą mogli wyjechać po 5 sierpnia. A junior Janek Domeradzki – dopiero po powrocie z Czech.

Jol.
fot. Archiwum PTW

Zobacz kolejny artykuł

Orlen Wisła bez niespodzianek

W pierwszym tegorocznym tygodniu z Superligą Orlen Wisła, zgodnie z przewidywaniami i oczekiwaniami, wygrała dwa …