Orlen Wisła bez niespodzianek

W pierwszym tegorocznym tygodniu z Superligą Orlen Wisła, zgodnie z przewidywaniami i oczekiwaniami, wygrała dwa pierwsze mecze o punkty. Najpierw pokonała Stal w Mielcu 32:20, a w sobotę przed własną publicznością odprawiła Chrobrego Głogów 29:21.
Obaj przeciwnicy nie sprawili Orlen Wiśle większych kłopotów. Najpierw płocczanie pojechali do Mielca, gdzie zmierzyli się z przedostatnią w tabeli Superligi Stalą Mielec.
Rywal nie był zbyt wymagający, ale jak to zwykle bywa, próbował sprawdzić, czy może płocczanie nie przeżywają jakiegoś kryzysu. W 5. min gospodarze prowadzili jeszcze 4:3, ale potem Orlen Wisła przejęła inicjatywę. Od chwili objęcia prowadzenia nie oddała go do końca spotkania. Z minuty na minutę, powoli powiększała przewagę, by na przerwę zejść z niewielką nadwyżką 16:13.
Bardzo dobrze płocczanie rozpoczęli drugą odsłonę spotkania. W 35. min powiększyli przewagę do wyniku 19:13 i nadal było im mało. W 50. min prowadzili 26:18, ale i ta różnica ich nie zadowoliła. Z ostatnim gwizdkiem ustalili wynik pojedynku na 32:20.
Spora w tym zasługa Adama Borbely’ego w bramce i super snajpera, nagradzanego tytułami MVP podczas niedawnych mistrzostw świata, reprezentanta Brazylii – Jose de Toledo. Zawodnik osiem razy trafiał do bramki przeciwnika, pokazując, że nadal jest w znakomitej formie.
W barwach Orlen Wisły zadebiutował kolejny wychowanek – Tadeusz Janiszewski.
Stal: Wiśniewski 1 – Krępa 5, Janyst 3, Wypych, Skuciński, Mochocki, Miedziński, Sarajlić 1, Grzegorek, Dutka 5, Kowalczyk 3, Krupa 1, Rutkowski 1, Witkowski.
ORLEN Wisła: Morawski, Borbely – Mihić 1, Racotea 1, Moya 1, Toledo 8, Daszek 5, Sulić 6, Obradović 1, Krajewski 4, Piechowski, Tarabochia 1, Mlakar 4, Góralski, Janiszewski.
Mecz w Orlen Arenie miał podobny przebieg. Goście przez prawie pięć minut nie byli w stanie trafić do bramki Adama Borbely. Mimo tego po przebudzeniu zespołu rywali w 7. min Chrobry prowadził 3: 2. Po golu Orlen Wisły trener Jarosław Cieślikowski poprosił o czas, który bardziej pomógł gospodarzom.
Nafciarze grali porządnie w obronie i w miarę możliwości wyprowadzali kontrataki. W efekcie w 20. min Orlen Wisła prowadziła już 13:8. Wtedy trener Xavi Sabate zdecydował się wymienić cały skład, ale przewaga płocczan systematycznie rosła. Do przerwy było 18:11.
Nie jest wykluczone, że to sprawiło, iż po przerwie płocczanie odpuścili, nie trafiali do siatki. Trener Xavi Sabate próbował różnych ustawień, ale nie przekładało to się na zdobycz bramkową. Wreszcie szkoleniowiec poprosił o przerwę w grze.
Po powrocie na parkiet płocczanie nie zachwycali, ale byli na tyle skuteczni, że dowieźli zwycięstwo do końca spotkania. W 53. min było nawet 25:17, ale rywale grali do końca. Byli równorzędnym partnerem i ostatecznie ustalili wynik spotkania na 29:21.
ORLEN Wisła: Borbely, Wichary – Daszek 5, Mihić 6, Sulić 6, Racotea 2, Piechowski 2, Góralski 3, Mlakar 2, Krajewski 1, Obradović 1, Zdrahala, Tarabochia, Moya 1.
Chrobry: Kapela, Stachera – Babicz 2, Klinger 4, Rydz 2, Tylutki 4, Warmijak, Bartczak 3, Bekisz, Biegaj 1, Czapla 1, Wawrzyniak 1, Orpik 3, Stelmasik.
Po meczu trener Xavier powiedział: – Z jednej strony jestem zadowolony, gdyż mogliśmy przećwiczyć rzeczy, nad którymi pracowaliśmy w ostatnich czterech tygodniach, szczególnie jeśli chodzi o obronę. Natomiast nie jestem usatysfakcjonowany naszą postawą w ataku. To nie był ten poziom, który codziennie prezentujemy na treningach. Pocieszające jest, że nasza obrona wyglądała bardzo dobrze, szczególnie w pierwszej połowie, zarówno w ustawieniu 5-1, jak i 6-0. Mogłem też dużo rotować składem. Potrzebujemy wszystkich zawodników. Dzisiaj więcej minut dostali ci, których mniej oglądaliśmy w pierwszej części sezonu. Jesteśmy drużyną, która zawsze gra o zwycięstwo, więc każdy nasz zawodnik jest tak samo potrzebny.
Swoje dorzucił też Jose Guilherme de Toledo: – Wiedzieliśmy, że to może być trudny mecz. Chrobry dużo biegał od samego początku, ale dobrze byliśmy ustawieni w obronie. W ataku cały czas widać, że musimy jeszcze sporo poprawić i wszyscy musimy być skupieni na sto procent. Nie możemy tracić piłek i narażać się na kontry. Dzisiaj Głogów również pokazał dobrą defensywę, która wymuszała na nas błędy. Niemniej pewne z nich, które popełniliśmy, nie powinny nam się zdarzać. Dlatego przed nami jeszcze wciąż sporo pracy.

Puchar Polski z Azotami
20 marca w Orlen Arenie rozegrany zostanie mecz półfinału Pucharu Polski. Przeciwnikiem płockiej drużyny będzie ponownie ekipa Azotów Puławy, ale tym razem jej pierwsza drużyna.

Jol.
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Teraz Ojrzyński

Po porażce 0:1 w meczu z Piastem Gliwice z posadą szkoleniowca pożegnał się Kibu Vikuňa …