Na podium zagraniczne zespoły

Z udziałem 12 drużyn mężczyzn i kobiet przed płockim ratuszem rozegrany został kolejny turniej o mistrzostwo Polski PGNiG Summer Superliga. Choć pogoda dopisała – wreszcie nie było ani upału, ani ulewy – emocje były znacznie mniejsze niż przed laty. Zagraniczne drużyny zdominowały rywalizację, a faworyci grupy męskiej, obrońcy tytułu BHT Auto Forum Petra Płock, zajęli dopiero VII miejsce.
Na specjalnie przygotowanej plaży na Starym Rynku w Płocku najlepsze okazały się szczypiornistki Westsite Amsterdam, pokonując w finale BHT Byczki Kowalewo Pomorskie, oraz główni faworyci zawodów Detono Zagrzeb, którzy zwyciężyli węgierski Salgotarjani Strandepitok. W najlepszej czwórce panów znalazł się tylko jeden zespół z naszego kraju – SPRP Damy Radę Inowrocław, który awansował do finału. Holenderki w drodze po zwycięstwo musiały zmierzyć się z trzema polskimi drużynami.
Tradycyjnie w takich turniejach najpierw drużyny walczą w grupach. Grupę A turnieju kobiet wygrały finalistki EBT – Westsite Amsterdam, w grupie B – Byczki Kowalewo Pomorskie, w C – poznańskie Pyrki, a w grupie D – Lady Bugs z Węgier, które zaprezentowały skuteczny, szybki i efektowny beach handball.
W zmaganiach mężczyzn również nie brakowało walki. W grupie A holenderski Camelot o włos wyprzedził Detono Zagrzeb, wygrywając z bardziej utytułowanym rywalem po shoot-outach. Świetną formą pochwalili się zawodnicy GRU Juko Piotrków Trybunalski, którzy nie tylko awansowali do najlepszej ósemki zawodów z I miejsca, ale pokonali także wysoko notowane Salgotarjani z Węgier.
Z konfrontacji polsko-holendersko-węgierskiej zwycięsko wyszli także zawodnicy Damy Radę Inowrocław, najlepsi w grupie C, a problemów z zakwalifikowaniem się do ćwierćfinału nie mieli również gospodarze – BHT Auto Forum Petra Płock – którzy zostawili w pokonanym polu holenderski Donar i ASBBA z Algierii.
O ile w turnieju kobiet wszystko niemal od razu stało się jasne, o tyle w męskim zespoły z zagranicy dały tylko przedsmak późniejszych emocji. Bo oto najlepsza polska drużyna, Petra Płock, przegrała w trzech setach z węgierskim Beach Stars, a wicemistrzowie Polski z Piotrkowa ulegli 0: 2 Detono Zagrzeb. W konfrontacji Camelot-Salgotarjani lepsi okazali się Madziarze, a honor polskich drużyn uratowało Damy Radę, które po shoot-outach wyeliminowało Donar.
W turnieju kobiet Westsite pewnie ograło Red Hotki, a następnie stan międzynarodowej rywalizacji na 1: 1 wyrównały Pyrki, pokonując w trzech partiach zespół Hiekka Hauska. W pozostałych spotkaniach GRU Juko zwyciężyło Lady Bugs 2: 0, a Byczki w takim samym stosunku odprawiły ROKiS.
Kolejnych emocji dostarczyły półfinały. Najpierw mistrzynie Polski Byczki Kowalewo Pomorskie pokonały zawodniczki z Piotrkowa Trybunalskiego, a w drugim półfinale, w meczu Pyrki i Westsite, lepsze były zawodniczki z Holandii, choć poznanianki nie mogą się wstydzić tego pojedynku. Walczyły dzielnie, jak równy z równym, także w dodatkowym czasie. Miały nawet szansę wygrać, ale nie potrafiły trafić do holenderskiej bramki.
W finałowej czwórce mężczyzn, bez płockiego zespołu, niesamowity bój stoczyły Detono Zagrzeb i Beach Stars. Po dwóch setach było 1: 1, ale w serii shoot-outów kibice byli świadkami festiwalu nieskuteczności z obu stron – ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali szczypiorniści z Zagrzebia, którzy wygrali 6: 4. W drugim spotkaniu Damy Radę było bardzo blisko wyeliminowania Salgotarjani, ale nie wykorzystało swoich okazji i ostatecznie uległo w trzech partiach.
W finale kobiet Byczki prowadziły z Westsite wyrównaną batalię, ale to Holenderki, wykorzystując szybkie wznowienia, z którymi wyraźnie nie radziły sobie zawodniczki z Kowalewa Pomorskiego, zakończyły pojedynek zwycięstwem.
Finał mężczyzn to kolejny popis chorwackiego Detono, które najlepszą grę pokazało w końcówkach obu setów. Wymiana ciosów trwała w najlepsze od samego początku, ale to Chorwaci górowali nad rywalami wtedy, gdy było to najbardziej potrzebne.
Klasyfikacja końcowa kobiet: Westsite Amsterdam, BHT Byczki Kowalewo Pomorskie, BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski, BHT Pyrki Poznań, Lady Bugs, Red Hot Czili Buk, SPRP ROKiS Radzymin, Hiekka Hauskaa, UKS Varsovia Warszawa, MKS Ochota Warszawa, MMKS Jutrzenka Płock i BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski II.
Klasyfikacja końcowa mężczyzn: Detono Zagrzeb, Salgotarjani Strandepitok BHC, Beach Stars BHC, SPRP Damy Radę Inowrocław, BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski, TSHV Camelot, BHT Auto Forum Petra Płock, HHV Donar, Hiekka Hauska, BHT Auto Forum Petra Płock II, MKS Grudziądz i ASBBA.

Jol.
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Tylko tak dalej!

W minioną sobotę rozegrana została ostatnia seria spotkań rundy zasadniczej Ekstraklasy. Wisła Płock, zajmująca od …