Najnowsze informacje

Mustangi wracają na murawę

Drużyna Mustangs Płock swoją historię zaczęła pisać w czerwcu 2007 roku, kiedy to grupa fascynatów zaczęła bawić się piłką do futbolu amerykańskiego. – Pojęcie „bawić się” jest bardzo trafne, gdyż miało to niewiele wspólnego z prawdziwym futbolem, a wówczas nikt nie oczekiwał, że przerodzi się w tak poważne przedsięwzięcie – wspomina rzecznik klubu Paweł Chlebny.
Właśnie wtedy założono oficjalne Stowarzyszenie Sportowe Mustangs Płock, które istnieje do dziś. Drużyna rozegrała w latach 2008 i 2009 po 6 spotkań, w 2010 roku 9 i zajęła IV miejsce w II lidze. Rok 2011, w którym rozegrała 10 spotkań, zakończył się zdobyciem tytułu wicemistrza Polski PLFA1. W 2012 roku zespół rozegrał 6 pojedynków. Zawodnicy Mustangs Płock wystąpili w sumie w 37 meczach ligowych, z których 19 zakończyło się ich zwycięstwem. Od początku istnienia klubu swoich sił próbowało w drużynie około 200 graczy.
Sezon 2012 drużyna zakończyła na fazie zasadniczej, nie udało się jej awansować do fazy play-off. W trakcie rozgrywek dołączył do zespołu zagraniczny zawodnik Zachary Hoffman. – Swoim talentem i zaangażowaniem niesamowicie podniósł morale drużyny. Niestety szereg negatywnych czynników i przeciwności losu nie pozwoliło pokazać wszystkiego, na co zespół było stać – zapewnia P. Chlebny.
Po zakończeniu sezonu zawodnicy mieli miesięczną przerwę, podczas której przeprowadzono rozliczenie finansowe i kadrowe ostatniego sezonu. Większość graczy występowała w barwach Mustangów trzy, a nawet cztery sezony. Losy niektórych tak się potoczyły, że zdecydowali się wyjechać na studia lub do pracy do innych miast. Zdecydowana większość z nich ma zamiar być wierna swojej pasji.
Grę w innych klubach kontynuują: Paweł Kosiński, Paweł Kęsy, Damian Gujgo, Witold Szpotański, Karol Stachowiak. Natomiast Mateusz Skotak, Adrian Gąsiorowski, Krzysztof Kamiński, Łukasz Chojnacki i Dominik Tomaszewski zrezygnowali z gry całkowicie. Nie ma w zespole Marcina Malesy, biegacza zespołu, który przebywa w zakładzie karnym. – Wszyscy pamiętamy o naszym zmarłym koledze Hubercie Sobocińskim, który zachęcił wielu z nas do pokochania tej dyscypliny sportu – powiedział rzecznik. – Pozostali zawodnicy zostali i aktywnie przygotowują się do kolejnego sezonu w PLFA1. Kilku graczy wróci do treningów w przyszłym roku.
Nad przygotowaniami czuwa sztab szkoleniowy złożony z zawodników, którzy są w drużynie od początku jej istnienia. Jarosław Garwacki zajmuje się linią defensywy i sekcjami specjalnymi, Maciej Łebkowski przygotowuje ofensywę, Tomasz Złoteńki – ofensywę i sekcje specjalne, a Mariusz Gajewski – defensywę. Sztab będzie przygotowywał drużynę do końca lutego, kiedy do klubu dołączy zagraniczny head coach, który poprowadzi Mustangi w sezonie 2013.
Wraz z trenerem drużynę wzmocni prawdopodobnie czterech graczy z krajów europejskich. W kręgu zainteresowania są: Niemcy, Skandynawia, Anglia, Czechy, Słowacja i Serbia. Dołączą oni do ekipy i będą grać w tym sezonie w rozgrywkach ligowych. Trwają rozmowy z graczami i trenerem, ustalane są warunki współpracy, oczekiwania oraz harmonogram przygotowawczy do sezonu.
Drużyna potrzebuje wzmocnienia, dlatego planowanych jest kilka spotkań naborowych przed nowym sezonem. Kandydatów zaprasza 21 listopada, 9, 23 i 30 stycznia do ZS nr 2 przy ul. Chopina 62 o godz. 19.00.
We wrześniu odbyły się dwa pierwsze nabory, na które zgłosiło się 21 chętnych. Po półtora miesiąca zajęć pozostało 15 nowych futbolistów. – Liczymy, że kolejne nabory będą tak samo owocne i będziemy mieć wystarczająco dużo zawodników, by rozegrać cały sezon – mówi P. Chlebny. – W drużynie potrzebni są gracze ważący od 65 do 155 kg i mierzący od 163 do 198 cm. Nie ma przedziałów wiekowych, jedyny warunek to ukończenie 17. roku życia w przyszłym roku. Dodajmy, że w ekipie są młodzi zawodnicy, ale występują w naszych barwach także osoby po 35. roku życia. Nie oczekujemy specjalnego przygotowania fizycznego, większość graczy nie ma doświadczenia, a z powodzeniem daje sobie radę. Bo w futbolu trzeba obsadzić pozycje na boisku zawodnikami o różnych warunkach fizycznych. Jedyne, czym trzeba się wykazać, to chęci, upór i motywacja do treningów. Teraz zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej w każdą środę oraz w weekendy.
Drużyna ma już swoje osiągnięcia na arenie krajowej, ale nadal nie ma sponsora tytularnego, który finansowo i merytorycznie będzie ją wspierał podczas rozgrywek. Klub przygotowuje ofertę sponsoringową, szuka zainteresowanych firm, które już teraz zaprasza na spotkania z biznesmenami.
W tym sezonie klub utrzymywał się ze środków pozyskanych z Urzędu Miasta. Tylko ratusz wspierał Mustangów, ale wierzą oni, że znajdą się firmy chętne do współpracy. Zainteresowanie działaniami oraz wynikami sportowymi klubu jest spore. W szukaniu sponsora wspiera go jedna z pracowni reklamy, która przygotowuje plakaty meczowe i rekrutacyjne oraz wszelkie produkty opatrzone logo klubu, a wkrótce będzie można obejrzeć nową stronę internetową.
Mustangi nie zapominają o Adamie Sobieskim, młodym ambitnym reżyserze, który rok poświęcił na projekt „Zadeptać przeciwnika. Historia Mustangs Płock”. – Jest to krótkometrażowy dokument pokazujący początki drużyny, jej rozwój, najważniejsze chwile i wspomnienia zawodników pokazane z wielu stron – zachęca do obejrzenia P. Chlebny. – Dokument jest godny polecenia wszystkim, nie tylko zainteresowanym tym sportem, można go znaleźć w serwisie internetowym YouTube.
Co prawda historia Mustangów rozpoczęła się dopiero w 2007 roku, ale jak sami mówią, z roku na rok obserwują duży postęp, nie tylko sportowy, także marketingowy.
– Cieszy nas fakt, że jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni – mówi rzecznik. – Mamy nadzieję zbudować drużynę, która będzie mogła konkurować z najpopularniejszymi dyscyplinami sportu w Płocku, czyli piłką nożną i piłką ręczną.     Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Brąz Martyny Lewandowskiej w skoku wzwyż

Płocka lekka atletyka doczekała się pierwszego w swojej historii medalu w kategorii seniorów. Jego zdobywcą …

Znowu ogromny niedosyt

Niemal 12 tys. kibiców obejrzało na stadionie w Zabrzu spotkanie, w którym dominowała Wisła Płock …