Młodzież przyszłością płockiej piłki ręcznej

Od nowego sezonu w Orlen Wiśle zaszły zmiany kadrowe. Krzysztof Kisiel, który prowadził pierwszą drużynę oraz pełnił rolę drugiego trenera, między innymi przy Manolo Cadenasie i Piotrze Przybeckim, rozstał się z pierwszym zespołem. Teraz postanowił zająć się szkoleniem młodzieży, by znów mówiło się o płockiej szkole piłki ręcznej.
Pierwszym zadaniem trenera jest praca z drugą drużyną Orlen Wisły. – Mamy szeroką kadrę, składającą się z juniorów i kilku starszych zawodników, którzy dzielą się z młodszymi kolegami doświadczeniem. Drużyna gra w I lidze i jej zadaniem jest utrzymanie się w rozgrywkach. W tym sezonie nie będzie to takie łatwe, bo w I lidze są aż trzy grupy, po 12 zespołów każda. Po dwie drużyny z każdej grupy spadają do II ligi. My musimy się utrzymać, bo tylko gra na zapleczu Superligi pozwoli naszym najlepszym zawodnikom regularnie zasilać pierwszy zespół – tłumaczy trener Krzysztof Kisiel.
Najtrudniejsze dla każdego młodego zawodnika jest przejście z grupy juniorskiej do seniorów. W kadrze Kisiela jest 28 zawodników z rocznika 2000/2001. W wielu krajach 18-letni piłkarze walczą z powodzeniem o miejsce w reprezentacji, u nas ta droga jest nieco dłuższa. Piłkarze mają problemy ze swoją fizycznością, zwykle zderzenie z dojrzałymi zawodnikami na parkiecie jest bardzo bolesne. Potrzebują też znacznie więcej zajęć na siłowni, by powiększyć swoją masę, za to nie stracić nic z szybkości.
– Ponieważ wiele tych problemów było nie do przeskoczenia, dołączyliśmy do zespołu naszego wychowanka, byłego piłkarza ręcznego Antoniego Żochowskiego, który objął funkcję trenera przygotowania fizycznego. Wcześniej takiej współpracy nie było. Razem układamy treningi siłowe, wytrzymałościowe – wyjaśnia szkoleniowiec.
Zdecydowana większość kandydatów na piłkarzy pierwszej drużyny, nawet około 98 proc., uczy się w ZST 70, w klasach sportowych.

Jol.
fot. Płocka Akademia Piłki Ręcznej

Zobacz kolejny artykuł

Tylko tak dalej!

W minioną sobotę rozegrana została ostatnia seria spotkań rundy zasadniczej Ekstraklasy. Wisła Płock, zajmująca od …