Mistrzostwo i puchar Polski?

Piłka ręczna plażowa

Przygotowania do rozgrywek rozpoczęli już zawodnicy piłki ręcznej plażowej. W poprzednim sezonie drużyna miała bardziej rozbudowaną nazwę. Po rezygnacji ze współpracy sponsora tytularnego została tylko BHT Petra Płock, ale cele, o jakie walczą zawodnicy, wcale się nie zmieniły. Chcą po roku przerwy wrócić na najwyższy stopień podium w mistrzostwach Polski i wywalczyć Puchar Polski.
Płocki klub powstał w 2012 roku. Został założony przez wychowanków Wisły. Bardzo szybko, bo już w 2013 roku BHT Petra zdobyła pierwszy w historii Puchar Polski, a rok później także mistrzostwo Polski. Warto dodać, że złote medale zawodnicy otrzymywali w kolejnych latach: także w 2015, 2016 i 2017. Od 2015 do 2017 roku kończyli sezon w podwójnej koronie. Ubiegły rok był nieco trudniejszy. Absolutni mistrzowie dominujący na krajowym rynku zostali zdegradowani i musieli zadowolić się srebrnymi medalami.
Za sukcesami krajowymi poszły sukcesy międzynarodowe. Te największe to drugie miejsce w 2017 roku w turnieju EBF oraz trzecie w Klubowych Mistrzostwach Europy w 2015 roku wywalczone na Wyspach Kanaryjskich.
Prezes BHT Petra Płock Artur Niesłuchowski wierzy, że ten sezon wcale nie musi być gorszy. – Nie mamy już sponsora tytularnego, ale mamy kilka innych firm zaangażowanych w naszą działalność. Niestety w tym sezonie będziemy musieli ograniczyć działanie sekcji juniorskiej, która zawsze była bardzo silna, ale zawodnicy zainteresowani naszą dyscypliną sportu mogą dołączyć do zespołu seniorów – zapewnia.
I dodaje, że cel przed drużyną pozostaje ten sam – zdobycie tytułu mistrza Polski i Puchar Polski. Co z tego uda się wywalczyć? Zobaczymy. Na razie nie wiadomo w jakiej dyspozycji są rywale. Na niektóre pytania będzie można odpowiedzieć dopiero po pierwszych turniejach.
Tradycyjnie jeden z turniejów zaliczających się do mistrzostw Polski odbędzie się w Płocku. Sympatyków tej dyscypliny sportu Artur Niesłuchowski zaprasza na dni od 14 do 16 czerwca. Przed ratuszem zbudowane zostaną boiska, na których najlepsze, nie tylko krajowe zespoły, będą walczyć o punkty.
– Drużyna zawsze miała wspaniałych kibiców, którzy jeździli za zespołem na najważniejsze turnieje. Byli doskonale znani w tym światku, zwykle głośniejsi niż pozostali kibice, zawsze nas dopingowali. Mam nadzieję, że to się nie zmieni, bo właśnie w naszych sympatykach jest nasza siła. Mamy swoje ambicje, cele i oczywiście mocną drużynę, do której dołączają młodzi zawodnicy. Czyli wszystko, co jest potrzebne do osiągnięcia sukcesu – twierdzi A. Niesłuchowski.
Piłka ręczna plażowa to dyscyplina, która stale się rozwija. Powstają nowe ośrodki, organizowane są turnieje w całym kraju. Podobnie dzieje się na całym świecie i dlatego jest duża szansa, że w 2024 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu jedną z dyscyplin będzie właśnie piłka ręczna plażowa.
Na Igrzyskach w Tokio w 2020 roku plażówka będzie dyscypliną pokazową. Potem zapadną decyzje, czy w Paryżu będzie można zdobywać w tej dyscyplinie medale.
Niewielu płocczan ma szansę na start w tej najważniejszej dla sportowców na całym świecie imprezie. Piłkarze ręczni plażowi z BHT Petra, jako zawodnicy z czołówki krajowej i reprezentanci Polski na pewno powalczą o miejsce w kadrze olimpijskiej.
Jol.
fot. Dariusz Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

W fazie finałowej dwie Wisły spotkają się w Krakowie

W meczu 30. kolejki rozgrywek Wisła Płock pokonała na wyjeździe z Zagłębie w Sosnowcu 3: …